Share to: share facebook share twitter share wa share telegram print page

Galija

Za ostale upotrebe, v. Galija (razvrstavanje).
"Cela je Galija podeljena na tri dela..." (Cezar, De bello Gallico, I, 1)

Galija (latinski: Gallia, grčki: Γαλατία [Galatía]) je historijski naziv koji su Rimljani i njihovi suvremenici koristili za područja zapadne Evrope koja otprilike odgovaraju današnjoj Francuskoj, Luksemburgu i Belgiji, ali se ponekad pod time podrazumijeva i dolina Poa, zapadna Švicarska te dijelovi Nizozemske i Njemačke zapadno od Rajne. Njeni stanovnici su se nazivali Gali (francuski: Gaulois), iako je taj izraz u širem smislu označavao sve drevne govornike galskog jezika (drevne varijante keltskog). Ovaj je jezik bio širopko rasprotranjen u Evropi, ali u samoj Galiji su se govorili posebni jezici (uključujući barem akvitanski jezik i mogući belgijski jezik[1]). Latinsko ime za Galiju, koje se, pak u suvremenom grčkom koristi kao riječ za Francusku, je Gallia.

Gali su pod Brenom oko 390. pne. porazili Rimljane. Nešto kasnije, godine 281. pne. je egejski svijet, pogođen velikom migracijom Istočnih Gala koji su se pojavili u Trakiji, sjeverno od Grčke. Još jedan galski poglavica, također po imenu Bren, je tada tek u posljednji trenutak - preplašen munjama i grmljavinom - spriječen da oskrnavi svetište u Delfima.[2] Istovremeno se velika migracijska horda Kelta, oko 10.000 ratnika, zajedno sa ženama, djecom i robovima, kretala kroz Trakiju. Tri galska plemena su tada iz Trakije na poziv Nikomeda I, kralja Bitinije, prešla u Malu Aziju kako bi mu pomogla u dinastijskim sukobima. Na kraju su se naselili u Frigiji i Kapadokiji u centralnoj Anadaoliji, oblasti koja će po njima dobiti ime Galatija.

Cisalpijska Galija

Rimljani su pre 42. godine st. e. Cisalpijskom Galijom (Gallia Cisalpina) nazvali oblast severne Italije koja leži između Apenina i Alpa, odnosno "s ove strane (tj. južno od) Alpa", za razliku od Transalpijske Galije (Gallia Transalpina), koja se nalazila "s one strane (tj. severno od) Alpa".

Rimljani su keltska plemena koja su upadala u severnu Italiju nazvali Galima. Ta plemena, koja su možda poticala iz oblasti gornjeg toka Dunava, kretala su se prema zapadu u 8. i 7. veku stare ere i oko 400. godine prešla u severnu Italiju. Premda su naišli na snažan otpor Veneta, koji su živeli na severoistoku Apeninskog poluostrva, galska su plemena ipak dugo pustošila Italiju i 390. godine st. e. čak zauzela sam grad Rim. Predstavljali su stalnu pretnju za italske narode sve dok u drugoj polovini 3. veka, nakon posebno opasnog upada koalicije četiri galska plemena, Rim nije odlučio da otkloni pretnju aneksijom Cisalpijske Galije. To je uglavnom postignuto uspešnim vojnim pohodima Rimljana u ovoj oblasti u periodu od 224. do 222. godine st. e., ali je cela oblast ponovo bila izgubljena s početkom drugog punskog rata, kada su se galska plemena svrstala uz Hanibala. Cisalpijska Galija ponovo je došla pod rimsku vlast početkom 2. veka st. e., a do 150. godine st. e. u toj je oblasti živelo već veoma malo Gala.

Cisalpijska se Galija često nazivala i Gallia Togata (= "Galija u togi") nakon što su je naselili Rimljani. To je ime označavalo brojčanu nadmoć "onih koji nose togu" (togati), tj. Rimljana, u odnosu na galsko stanovništvo. Stanovnici koji su živeli severno od reke Pad (Padus, danas Po) ponekad su nazivani Transpadancima (Transpadani). Cisalpijsku Galiju pretvorio je u provinciju Kornelije Sula 82. godine st. e. sa rekom Rubikon kao njenom južnom granicom prema Italiji. Godine 42. st. e. Cisalpijska je Galija inkorporisana u Italiju a provincijska uprava ukinuta. Oktavijan Avgust porobio je galska plemena u podnožju Alpa, čime su Alpi postali severnom granicom Italije.

Transalpijska Galija

Kelti i Grci

Transalpijska Galija, dakle "Galija s one strane (tj. severno od) Alpa" ponekad se označava i jednostavno kao "Galija" i odnosi se otprilike na oblast današnje Francuske. Tu su oblast zauzela keltska plemena koja su se iz oblasti oko gornjeg toka reke Dunava kretala na zapad i koja su u Galiji pokorila i asimilovala prethodno tamošnje stanovništvo poznato uglavnom pod imenom "Liguri". Galija je prvi dodir s mediteranskom civilizacijom ostvarila kada je tamo osnovana grčka kolonija Masilija (Massilia, danas Marseille) oko 600. godine st. e. Ovaj je grad postao važan centar helenističke kulture i civilizacije, koja se iz njega širila u dubinu kompa i duž obale.

Čak i pre dolaska Rimljana Gali su bili na relativno visokom stupnju civilizacije. Veliki deo zemlje već se obrađivao, uzgajala se vinova loza, gajila se stoka, a konjima su bili obezbeđivani veoma kvalitetni pašnjaci čime se obezbeđivao visoki kvalitet galske konjice. Zemlja je billa gusto naseljena, a veze između pojedinih naselja i plemena održavane su lako i brzo, zahvaljujući nekolicini dobrih puteva i mostova. Mreža rečnih tokova olakšava je trgovinu, uključujući i trgovinu s Britanijom, odakle se uvozio kalaj. Galima je bila poznata tehnika obrade metala, a imali su i vlastite rudnike gvožđa. U Galiji je takođe cvetalo grnčarstvo, a neka plemena već su upotrebljavala kovani novac. Galija je pre rimskog osvajanja bila sastavljena od nekoliko nezavisnih "država", od kojih su se najmoćnije neprestano međusobno sukobljavale oko prvenstva. Ipak, bilo je i nekih pokušaja uspostavljanja plemenskog jedinstva zahvaljujući tome što su neka plemena bila naročito jaka, na primer Arverni, te zahvaljujući druidima koji su često delovali kao medijatori između zavađenih strana. Vlast je bila aristokratska, gde su i civilni i vojni vođe pripadali nobilitetu, dok su druidi predstavljali moćnu svešteničku skupinu koja je imala i široka sudska ovlaštenja. Drudi su bili zabranjeni nakon što su podigli neuspešan ustanak pod carem Klaudijem.

Rimljani

Rim se prvi put zainteresovao za Transalpijsku Galiju zbog potrebe da uspostavi sigurnu kopnenu vezu sa svojim saveznikom Saguntom (danas Sagunto) u Hispaniji. Tu sigurnu komunikaciju uglavnom je obezbeđivala Masilija, ali u 2. veku st. e. ovaj su grad napali prvo Liguri, a zatim i keltska plemena Alobrožana i Arverna, pa su sami Rimljani morali angažovati svoju vojsku da bi ih porazili. Ovim vojnim pohodima Rimljani su stekli kontrolu nad galskom teritorijom između Alpa i reke Rone sve do Genave (Genava, danas Ženeva) na severu. Ta je teritorija 121. godine st. e. pretvorena u rimsku provinciju, koja se prvo nazivala jednostavno "Provincija" (Provincia, odatle današnji naziv "Provansa", franc. Provence). Rimska oblast zatim je proširena na zapad kada su 118. st. e. Rimljani osnovali koloniju Narbon (Narbo, danas Narbonne), a provinciji promenili ime u Narbonska Galija (Gallia Narbonensis). Otada su Rimljani kontrolisali put koji je vodio u Hispaniju preko istočnih Pirineja. Narbon je postao trgovački konkurent grčkoj Masiliji, koja je formalno ostala nezavisna od rimske vlasti.

Nova pretnja nadvila se nad Galijom upadom germanskih plemena Kimbra i Teutonaca, koji su krajem 2. veka st. e. naneli velika pustošenja Galiji. Ova je plemena konačno porazio Gaj Marije 101. godine st. e., nakon čega Galija živi mirnim životom sve do 58. godine st. e. Te godine je Julije Cezar, nakon isteka svog konzulata 59. godine, dobio na upravu Cisalpijsku i Narbonsku Galiju. U to je vreme Galija već pretprela značajnu štetu od upada germanskih plemena pod vodstvom Ariovista, a istovremeno je pretio i upad plemena Helvećana. Do 51. godine st. e. Cezar je konačno ugušio sve ustanke galskih plemena koji su izbili u Galiji te je pokorio celu Transalpijsku Galiju – zemlju koja je dva puta veća od Italije, te u njoj organizovao provincijsku upravu. Podelio je celu zemlju na tri dela (ne računajući Narbonsku Galiju, koja je činila četvrti deo): Akvitaniju (Aquitania), Keltsku Galiju (Celtica) i Belgijsku Galiju (Belgica).

Konačno uređenje Galije dovršio je Oktavijan Avgust nakon uspostavljanja principata. Između 27. i 13. godine st. e. Narbonska je Galija postala senatska provincija. Ostala tri dela, koja se često skupnim imenom nazivaju "Kosmatom Galijom" (Gallia Comata) bila su spojena u jednu carsku provinciju, ali je ona kasnije ponovo podeljena na tri dela, pri čemu su granice između provincija namerno presecale iste etničke grupe kako bi se onemogućila etnička kompaktnost u okviru jedne provincije. Tada je nestalo Keltske Galije, a umesto nje osnovana je Lugdunska Galija (Gallia Lugdunensis), nazvana tako po novosnovanom gradu Lugdunu (Lugdunum, danas Lyons).

Romanizacija

Romanizacija Transalpijske Galije tekla je veoma brzo, čemu je možda pomogao i viševekovni kontakt s Grcima u Masiliji. Novi gradovi su podignuti na mestima ranijih utvrđenih brdskih naselja, izgrađene su javne građevine i putevi, a Gali su vrlo brzo shvatili sve prednosti romanizacije. Uvedene su i rimske ideje te, kasnije, kult cara, a u Narbonu je ustanovljeno središte provincijske uprave. Od 2. veka n. e. u Galiju počinje prodirati hrišćanstvo, koje se tamo konačno učvrstilo do 4. veka. Pošto je jezik crkve bio latinski, hrišćanstvo je značajno doprinelo nestanku galskog jezika. U doba poznog rimskog carstva Galija je dala nekoliko značajnih rimskih književnika, među kojima su Auzonije, Paulin iz Nole i Sidonije. Rimska vlast u Galiji slomila se u 5. veku, kada se rimska vojska povukla iz nje i kada su tu postepeno počela da se osnivaju varvarska kraljevstva, od kojih se uskoro naročito izdigla Franačka.

Povezano

Rimski srebrni denar koji prikazuje glavu zarobljenog Gala, izdan godine 48. pne. nakon pohoda Julija Cezara.

Izvori

  1. Cezar je napisao: "Sva Galija je podijeljena u tri dijela, jedan u kome žive Belgi, drugi u kome žive Akvitanci, i treći u kome žive oni koji se zovu Keltima i, u našem jeziku, Galima. Sva tri se međusobno razlikuju u jeziku, običajima i zakonima." Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur. Hi omnes lingua, institutis, legibus inter se differunt. Gallos ab Aquitanis Garumna flumen. (Julius Caesar, De bello Gallico, T. Rice Holmes, Ed., 1.1
    CAESARIS COMMENTARIORVM DE BELLO GALLICO (in Latin)[mrtav link]
  2. Pausanias, Description of Greece, Phocis

Vanjske veze

Read other articles:

كاتدرائية مار أفرام السرياني معلومات أساسيّة الانتماء الديني الكنيسة السريانية الأرثوذكسية – مطرانية حلب وتوابعها المدينة حلب،  سوريا نوع العمارة كنيسة الطراز المعماري عمارة مسيحية سريانية تاريخ الانتهاء 1926 تعديل مصدري - تعديل   كاتدرائية مار أفرام السرياني هيَ إحد

 

أسامة المزيني المزيني عام 2013 معلومات شخصية اسم الولادة أُسامة عطيَّة أحمد المزيني  الميلاد 16 مارس 1966  غزة  الوفاة 16 أكتوبر 2023 (57 سنة) [1]  قطاع غزة[1]  سبب الوفاة ضربة جوية[2]  قتله القوات الجوية الإسرائيلية[2]  مواطنة دولة فلسطين  عضو في حركة ح

 

Town of ancient Galatia Asia Minor in the Greco-Roman period – general map – regions and main settlements Cinna or Kinna was a town of ancient Galatia.[1] It was known as Zallara in the Hittite period. It was also the seat of a bishop; no longer a residential see, it remains a titular see of the Roman Catholic Church.[2] Location Its site is located near Karahamzılı, Asiatic Turkey.[3][4][5] The exact location of Cinna is now lost though it is tho...

Wappen von Bern Kaserne Gebräuchliches Quartier von Bern Karte von Kaserne Koordinaten 601585 / 20075546.957877.45946Koordinaten: 46° 57′ 28″ N, 7° 27′ 34″ O; CH1903: 601585 / 200755 Höhe 556–561 m Fläche 0,22809 km² Einwohner 1097 (2019) Bevölkerungsdichte 4810 Einwohner/km² Ausländeranteil 18,6 % (2019) Quartiernummer 508 Postleitzahl 3013, 3014 Stadtteil Breitenrain-Lorraine Hauptgebäude der G...

 

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (مارس 2019) جوناثان بلوم معلومات شخصية الميلاد مايو 1972 (51 سنة)  مواطنة الولايات المتحدة  الحياة العملية المدرسة الأم جامعة ميريلاند  المهنة روائي،  وكاتب خيال عل

 

Digimon Frontier (デジモンフロンティアcode: ja is deprecated , Dejimon Furontia) merupakan season ke empat dari seri Digimon: Digital Monster yang diproduksi oleh Toei Animation yang didasarkan pada waralaba Digimon. Tidak seperti tiga musim pertama seri ini, karakter-karakter utamanya tidak melatih Digimon untuk bertarung sebagai partner mereka melainkan mereka melebur dengan roh kuno yang dikenal sebagai Pejuang dalam Legenda untuk berubah menjadi Digimon itu sendiri. Seri ini dit...

Der Titel dieses Artikels ist mehrdeutig. Zur Art der mechanischen Verbindung siehe Bajonettverschluss. Bajonett Angaben Waffenart: Messer Verwendung: militärische Waffe Entstehungszeit: ca. 17. Jahrhundert Einsatzzeit: ca. 17. Jahrhundert – aktuell Ursprungsregion/Urheber: Frankreich Verbreitung: weltweit Gesamtlänge: ca. 40–80 cm, variierend Klingenlänge: ab ca. 20–60 cm, variierend Griffstück: Holz, Metall, Kunststoff Listen zum Thema Tüllenbajonett aus dem 19. Jahrhun...

 

American actress Not to be confused with 1960s and 1970s actress and model Maureen Flanagan. This biography of a living person needs additional citations for verification. Please help by adding reliable sources. Contentious material about living persons that is unsourced or poorly sourced must be removed immediately from the article and its talk page, especially if potentially libelous.Find sources: Maureen Flannigan – news · newspapers · books · scholar 

 

Silly-sur-Nied Silly-sur-Nied (Frankreich) Staat Frankreich Region Grand Est Département (Nr.) Moselle (57) Arrondissement Metz Kanton Le Pays messin Gemeindeverband Haut Chemin-Pays de Pange Koordinaten 49° 7′ N, 6° 22′ O49.1205555555566.3594444444444Koordinaten: 49° 7′ N, 6° 22′ O Höhe 210–290 m Fläche 4,54 km² Einwohner 703 (1. Januar 2020) Bevölkerungsdichte 155 Einw./km² Postleitzahl 57530 INSEE-Code 57654 Vorlage...

Finnish ice hockey player Ice hockey player Sami Kapanen Kapanen with KalPa in 2009Born (1973-06-14) 14 June 1973 (age 50)Vantaa, FinlandHeight 5 ft 9 in (175 cm)Weight 181 lb (82 kg; 12 st 13 lb)Position Right wingShot LeftPlayed for KalPaHIFKHartford WhalersCarolina HurricanesPhiladelphia FlyersNational team  FinlandNHL Draft 87th overall, 1995Hartford WhalersPlaying career 1990–20102011–2014 Medal record Representing  Finland Ice ho...

 

Die Geschichte der Royal Navy umfasst die Entwicklung der britischen Seestreitkräfte von den Vorläufern der Royal Navy im Mittelalter bis zur Gegenwart. Für den Beginn der Royal Navy lässt sich kein Gründungsdatum oder konkretes historisches Datum angeben. Ihre Ursprünge sind vielmehr in den kleinen Flotten zu suchen, welche die schottischen und englischen sowie später britischen Könige während des Mittelalters nach Bedarf zusammenstellten, um äußere Feinde abzuwehren. Diese Flotte...

 

البِدلة الجُزئية النزوعة[1] أو البِدلة السنية الجزئية النزوعة[2] أو البِدلة الجُزئية سهلة النزع[3] أو الصفيحة السنية الجُزئية المتحركة[2] (بالإنجليزية: removable partial denture)‏ (RPD) هو جهاز سني يعوض عن الأسنان بالإضافة إلى البنى المحيطة بالأسنان، يسمى متحرك لكون المري...

Mataro redirects here. For the wine grape, see Mourvèdre. For ancient lake in the Andes, see Mataro (ancient lake). For another wine grape that is also known as Mataro, see Carignan. Municipality in Catalonia, SpainMataróMunicipalityPort of Mataró FlagCoat of armsLocation of MataróMataróShow map of CataloniaMataróShow map of SpainCoordinates: 41°32′N 2°27′E / 41.533°N 2.450°E / 41.533; 2.450CountrySpainAutonomous communityCataloniaProvinceBarcelonaComarca...

 

American film actor This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Gaylord Lloyd – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2016) (Learn how and w...

 

The neutrality of this article is disputed. Relevant discussion may be found on the talk page. Please do not remove this message until conditions to do so are met. (March 2023) (Learn how and when to remove this template message) This article uses bare URLs, which are uninformative and vulnerable to link rot. Please consider converting them to full citations to ensure the article remains verifiable and maintains a consistent citation style. Several templates and tools are available to assist ...

Census-designated place in Pennsylvania, United StatesPlymouth Meeting, PennsylvaniaCensus-designated placePlymouth Friends MeetinghousePlymouth MeetingShow map of PennsylvaniaPlymouth MeetingShow map of the United StatesCoordinates: 40°06′08″N 75°16′28″W / 40.10222°N 75.27444°W / 40.10222; -75.27444CountryUnited StatesStatePennsylvaniaCountyMontgomeryTownshipPlymouth, WhitemarshFounded1686Area[1] • Total3.91 sq mi (10.12 ...

 

1961 filmErik the ConquerorItalian film posterDirected byMario BavaScreenplay by Oreste Biancoli Piero Pierotti Mario Bava[1] Produced byFerruccio De Martino[2]Starring Cameron Mitchell Giorgio Ardisson Alice and Ellen Kessler Andrea Checchi Folco Lulli Françoise Christophe Cinematography Mario Bava Ubaldo Terzano[1] Edited byMario Serandrei[1]Music byRoberto Nicolosi[1]Color processEastmancolorProductioncompanies Galatea S.P.A. Criterion Film Societe ...

 

A trilogy of Italian horror films The Three MothersLe Tre madriZum Walfisch (in German, in English The Whale), a famous building in Freiburg, served as one of the witches' homes in SuspiriaDirected byDario ArgentoWritten by Dario Argento Daria Nicolodi Jace Anderson Adam Gierasch Screenplay byAnna Malaika TubbsStory byAnna Malaika TubbsProduced byClaudio ArgentoStarring Jessica Harper (1) Stefania Casini (1) Flavio Bucci (1) Miguel Bose (1) Alida Vali (1,2) Joan Bennett (1) Udo Kier (1,3) Bar...

Fictional comic book race of beings For other uses, see Snake man. Serpent MenIn-universe informationHome worldEarthBase of operationsValusia (initially) Serpent Men are a fictional race created by Robert E. Howard for his King Kull tales. They first appeared in The Shadow Kingdom, published in Weird Tales in August 1929. They were later adapted for the Marvel Comics Conan comics by Roy Thomas and Marie Severin. Their first Marvel Universe appearance was in Kull the Conqueror vol. 1 #2 (Septe...

 

Indian entertainment company Vansan MoviesTypeEntertainmentIndustryMotion PicturesFounded2015FounderShan SutharsanHeadquartersChennai, IndiaWebsitehttps://vansanmovies.com/ Vansan Movies is an Indian entertainment company that specializes in film production, film distribution and live entertainment. The company was founded in 2015 by Shan Sutharsan, CEO of Vansan Group.[1][2] Film production The company's first project titled Sethupathi (2016) directed by S. U. Arun Kumar star...

 
Kembali kehalaman sebelumnya