Share to: share facebook share twitter share wa share telegram print page

Mezoamerički kalendari

  Kalendari p  r  u 
Astro · Gregorijanski · Hebrejski · Iranski · Islamski · ISO · Kineski
Tipovi kalendara
Lunisolarni · Solarni · Lunarni

Asirski · Bahaistički · Bengalski · Berberski · Bikram Sambat · Budistički · Etiopski · Germanski · Hindu · Indijski · Irski · Japanski · Javanski . Jermenski · Juche · Julijanski (reformisani) · Julijanski (stari) · Koptski · Korejski · Litvanski · Malayalamski · Majanski · Minguo · Nanakshahi · Nepal Sambat · Pawukon · Runski · Tamilski · Tajlandski lunarni · Tajlandski solarni · Tibetanski · Vijetnamski· Xhosa · Zoroastrijanski

(Arhaični kalendari:) Makedonski (antički) · Burmanski · Astečki · Atički · Babilonski · Coligny · Egipatski · Enohov · Firentinski · Francuski · Helenski · Mezoamerički · Otomanski · Pedesetnički · Rapa Nui · Rimski · Runski · Slovenski · Sovjetski · Vizantijski


(Predloženi kalendari:) Abizmalni · CCC&T · Holocenski · Diskordijanski · Međunarodni fiksni · Novi zemaljski · Pax · Pozitivistički · Sol · Svjetski · Svetski sezonski · Symmetry454 · Darijski (za Mars)

Mezoamerički kalendar je tip kalendara kojim su narodi pretkolumbijske Mezoamerike pratili prolazak vremena. On koristi dva posebna, ali preklopljena ciklusa: solarni kalendar sa 365 dana i ritualni kalendar sa 260 dana. Ovim kalendarima se proizvodi jedinstveno ime za svaki dan tokom ciklusa od (blizu) 52 godine, koji se zove Kalendarski krug (ili obilazak).

Stele 12 i 13 sa Monte Albana, okvirno datirane na 500-400. pne., koje prikazuju nešto za šta se misli da je jedan od najstarijih kalendarskih predstava u Mezoamerici.[1]

Ovakvu vrstu kalendara su u raznim verzijama koristile sve različite etničke grupe Mezoamerike. Korišćenje ovog tipa kalendara je jedna od kulturnih crta koje je Paul Kirchoff[2] koristio da definiše Mezoameriku kao kulturno područje. To znači da je korišćenje mezoameričkog kalendara osobito za Mezoameriku i ne može se naći van njenih granica.[3]

Upotreba mezoameričkog kalendara je posvedočena još oko 500. pne. kada je već bio u potpunosti definisan. U upotrebi je bio tokom celog pretkolumbijskog perioda, sve do dolaska Španaca koji su doneli julijanski kalendar. Čak i posle kolonizacije Mezoamerike kalendar je ostao u upotrebi među nekim domorodačkim zajednicama, npr. K'iche' Maje iz Gvatemale i Mixe iz Oahake.[4]

Istorija

Tačno poreklo računanja od 260 dana nije poznato, ali je izloženo nekoliko teorija.

Moguće je da kalendar potiče iz matematičkih operacija na osnovu brojeva trinaest i dvadeset, koji su za Maje bili značajni. Umnožak ta dva broja iznosi 260. Druga teorija je da taj period potiče od trajanja ljudske trudnoće. On je blizu prosečnom broju dana između prvog propuštenog menstrualnog perioda i rođenja, za razliku od Naegeleovog pravila da između poslednje menstruacije i rođenja prođe 40 nedelja (280 dana). Postulirano je da su prvobitno babice razvile ovaj kalendar kako bi predvidele dan rođenja.

Treća teorija proističe iz razumevanja astronomije, geografije i paleontologije.Mezoamerički kalendar je verovatno nastao među Olmecima, čije je naselje postojalo u Isapi (Izapa) u jugoistočnoj meksičkoj državi Čiapas, pre 1200. pne. Tamo, na geografskoj širini od 15° sever, Sunce prolazi kroz zenit ("vrh" neba, pod uglom od 90° u odnosu na horizont) dva puta godišnje, s razmakom od 260 dana. Na ovom i drugim lokalitetima su pronađeni gnomoni, kojima se uglavnom pratila putanja Sunca i naročito zenitalni prolasci. Sveti almanah je mogao biti "pokrenut" 13. avgusta/kolovoza 1359. pne. u Isapi. Vincent H. Malmström, geograf koji je sugerisao ovo mesto i dan je objasnio svoje razloge:

(1)Astronomski, ono leži na jedinoj latitudi u Severnoj Americi gde se može izmeriti interval od 260 dana (dužina "čudnog" svetog almanaha korišćenog širom regiona u pretkolumbijskim vremenima) između vertikalnih Sunčevih pozicija - interval koji počinje 13. avgusta - na dan za koji su narodi Mezoamerike verovali da je tada stvoren sadašnji svet; (2) Istorijski, to je bilo jedino mesto na ovoj geografskoj širini koje je bilo dovoljno staro da bude kolevka svetog almanaha, za koji se u to vreme (1973.) mislilo da potiče iz 4. ili 5. stoleća pne.; i (3) Geografski, to je bilo jedino mesto na odgovarajućoj paraleli koje leži u ekološkoj niši tropske nizije gde žive stvorenja poput aligatora, majmuna i iguana - koji su korišćeni kao imena dana u svetom almanahu.[5]

Malmstrem takođe nudi jake argumente protiv oba prethodna objašnjenja.

Postoji i četvrta teorija, da je kalendar zasnovan na usevima. Od setve do žetve ima oko 260 dana.

Solarni kalendar od 365 dana

Veintenas

Pet nesrećnih dana

Ritualni kalendar od 260 dana

U ciklusu od 260 dana, 20 imena za dane se uparuje sa 13 brojeva za dane, što daje ciklus od 260 dana. Ovaj ciklus je korišćen za proricanje, predviđanje srećnih i nesrećnih dana. U mezoameričkim kulturama dan rođenja je takođe korišćen za davanje imena ljudima i bogovima, neke kulture su koristile samo kalendarsko ime, dok su ga druge kombinovale sa ličnim imenom. Svakim znakom za dan je predsedao neki bog a mnogi znakovi su imali veze sa prirodnim fenomenima.

Trecenas

Period od 260 dana je bio podeljen u periode od 13 dana, koji su se na španskom nazivali trecena (nije poznata domorodačka reč za ovaj period). Dani tresene su brojani od 1 do 13 (izuzev u području Tlapaneka gde su brojani od 2 do 14). Prvi dan tresene i bog koji mu je bio zaštitnik su vladali nad svih trinaest dana. Ako je prvi dan tresene bio povoljan i ostalih 12 dana su bili takvi.

Kalendarski krug

Za većinu Mezoamerikanaca je bio najznačajniji Kalendarski krug od 52 godine, izgleda s izuzetkom Mayanske elite do kraja Klasične ere, koja je davala jednaki značaj Mezoameričkom kalendaru Dugog brojanja (ili Dugog odbrojavanja, broja, računa, izbrojka, engl. Long Count). Rituali Kalendarskog kruga bi bili održavani krajem svakog obilaska 52 godine, sve vatre su bile gašene, stari lonci razbijani a ceremonija nove vatre je označavala novi početak.[6]

Religija i kalendarstvo

Gospodari dana

Gospodari noći

Dugo brojanje (odbrojavanje, izbrojak)

Pozadina Stele C iz Tres Zapotes, Olmečkog arheološkog lokaliteta.
Ovo je drugi najstariji otkriveni datum Dugog brojanja. Brojevi 7.16.6.16.18 se prevode kao 1. septembar/rujna, 32. pne. (Gregorijanski). Glifovi oko datuma se smatraju za jedan od retkih sačuvanih primera Epi-olmečkog pisma.

Pomenuti kalendari od 365 i 260 dana su imenovali dane ali ne i godine. Njihova kombinacija je bila dovoljna za potrebe većine ljudi, jer se ponavljala tek za 52 godine, što je bilo duže od prosečnog životnog veka. Za označavanje datuma u dužim periodima, Mezoamerikanci su osmislili kalendar Dugog brojanja. Ovaj kalendarski sistem su verovatno razvili Olmeci i kasnije usvojile Maje. Upotreba dugog brojanja je najbolje posvedočena među klasičnim Majama, nije poznato da su je koristile centralnomeksičke kulture.

Kalendar Dugog brojanja identifikuje datum/datum brojanjem dana od 11. avgusta/kolovoza 3114. pne. po proleptičkom gregorijanskom kalendaru odn. 6. septembra/rujna 3114. pne. po julijanskom (-3113. po astronomski). Umesto da koristi dekadnu osnovu, kao zapadnjačko brojanje, dani Dugog brojanja su računati po modifikovanoj osnovi 20. To znači da bi 0.0.0.1.5 iznosilo 25 (5×1 + 1×20) a 0.0.0.2.0 je jednako 40 (0×1 + 2×20).

Korelacije

52-godišnji ciklus

Korelacija 52-godišnjeg ciklusa računanja dana sa evropskim kalendarom je problematična, uglavnom zato što kalendari nisu bili sinhronizovani u svim zajednicama Mezoamerike. Ovo znači da se mora znati poreklo kalendara i korelacija osobita za to mesto. Drugo, to je otežano mogućnošću da ciklus može biti "resetovan" iz političkih razloga - npr. ako je vladar želeo da označi svoju vladavinu kao početak nove dinastije. Često se najbolja korelacija može dobiti kada i evropski i domaći izvor navode neki datum. Npr. iz španskih izvora znamo da je astečka prestonica Tenochtitlan pala 13. avgusta/kolovoza 1521. Domorodački izvori iz centralnog Meksika se slažu da je ovo bio dan Ce Cohuatl (1 Zmija) u godini Eyi Calli (3 Kuća).

Dugo brojanje

Predloženi su razni metodi za pretvaranje nadnevka iz Dugog brojanja u datum po zapadnom kalendaru. Oni uglavnom počivaju na podacima iz španskih osvajanja, u kojima su prilično tačno poznati zapadni datumi i oni po Dugom brojanju.

Korelacija sa majanskim kalendarom se uglavnom izražava tako što se navede julijanski datum, tj. pronađe broj dana između ponedeljka, 1. januara/siječnja 4713. pne. i početka kreacije 0.0.0.0.0 (4 Ajaw, 8 Kumk'u).

Najprihvaćenija korelacija je "Goodman, Martinez, Thompson"-ova (skraćeno GMT). Po njoj se datum kreacije 0.0.0.0.0 dogodio 6. septembra/rujna 3114. pne. (julijanski) ili 11. avgusta/kolovoza 3114. pne. (gregorijanski), što je julijanski datum 584.283. Ova korelacija se slaže sa astronomskim, etnografskim, istorijskim i podacima od karbonskog datiranja. Ipak, predlagane su i neke druge korelacije, koje su uglavnom od istorijskog interesa, izuzev one koju je predložio Floyd Lounsbury, koja je dva dana posle GMT korelacije (pogledaj i Malstremovu teoriju, gore) i koju koriste neki proučavaoci Maja, npr. Linda Schele.

Majanski kalendar

Glavni članak: Kalendar Maya

Majanska verzija kalendara od 260 dana je naučnicima opšte poznata kao Tzolk'in (po revidiranoj ortografiji, takođe i Tzolkin). Colkin je kombinovan sa kalendarom od 365 dana (poznat kao Haab, ili Haab'), tako da formira ciklus od 52 Haaba, koji se zove Kalendarski krug. Manji ciklusi od 13 dana (trecena) i 20 dana (veintena) su bili važne komponente ciklusa Tzolkin odn. Haab. Pet nesrećnih dana na kraju godine su nazivani Wayeb'.

Klasične Maje, ne i postklasične planinske Maje, su takođe koristile Dugo brojanje za beleženje datuma u periodima dužim od 52 godine. Mnogi majanski natpisi Dugog brojanja su dopunjeni tzv. Lunarnim nizovima, još jednim oblikom kalendara koji daje informaciju o Mesečevoj meni i položaju Meseca u polugodišnjem ciklusu lunacija.

Takođe je uziman u obzir i Venerin ciklus od 584 dana, kojim je praćena pojava Venere kao večernje i jutarnje zvezde. Mnogi događaji u ovom ciklusu su smatrani za nepovoljne i štetne, pa je povremeno nameštano da ratovanje koincidira sa fazama ovog ciklusa.

Praćeni su i drugi, manje uticajni ili slabije shvaćeni ciklusi, kao i kombinacije i kalendarske progresije. Sa nekih natpisa je poznat obračun od 819 dana; takođe i ponavljajući skupovi intervala od 9 i 13 dana povezani sa različitim grupama božanstava, životinja i drugih značajnih koncepata.

Centralnomeksički kalendar

Glavni članak: Astečki kalendar

Centralnomeksički kalendarski sistem je najbolje poznat u obliku kakav su koristili Asteci, ali slične kalendare su koristili i Mixtec, Zapoteci, Tlapaneci, Otomi, Matlatzinca, Totonaci, Huasteci, P'urhépecha i u Teotihuakanu. Glavna razlika ovih kalendara u odnosu na majanski je u tome što oni ne koriste Dugo brojanje za utvrđivanje datuma u širem okviru od 52-godišnjeg ciklusa.

Asteci su cikluse od 365 i 260 dana nazivali xiuhpohualli (broj godine) odn. tonalpohualli (broj dana). Veintena je nazivana metzli (Mesec) a pet nesrećnih dana na kraju solarne godine nemontemi.

Drugi ciklusi

Beleženi su i drugi ciklusi, poput lunarnog kalendara, kao i ciklusi nekih drugih nebeskih tela, naročito Venere.[7]

Poređenje između imena za veintenu i tresenu u različitim kulturama

See also

Fusnote

  1. Marcus.
  2. „Mesoamerica: Our Region”. Mesoamerica. Arhivirano iz originala na datum 2006-10-21. Pristupljeno 19. 12. 2006. »Paul Kirchhoff coined the term, Mesoamerica in 1943 from the Greek mesos or "center" and America 
  3. Caso 1971 p.333
  4. See Coe (1987) p.47; Miller and Taube (1993) p.48
  5. Malmström (1997), and http://www.dartmouth.edu/~izapa/izapasite.html Arhivirano 2012-09-03 na Wayback Machine-u
  6. Stockton.
  7. Balkansky.

Izvori

Malmström, Vincent H. (1997). Cycles of the Sun, Mysteries of the Moon: The Calendar in Mesoamerican Civilization (online reproduction by author izd.). Austin: University of Texas Press. ISBN 0-292-75197-4. OCLC 34354774. Arhivirano iz originala na datum 2019-05-22. Pristupljeno 26. 11. 2007. 
  • Miller, Mary; and Karl Taube (1993). The Gods and Symbols of Ancient Mexico and the Maya. London: Thames and Hudson. ISBN 0-500-05068-6. 
  • Stockton, William (March 25, 1986). „Ancient Astronomy Points to New Views of Mayan Life” (English). The New York Times. 

Eksterni linkovi

(na engleskom:)

Read other articles:

Yahudi Yaman dalam perjalanan menuju kamp yang didirikan oleh Joint di Aden Hari Peringatan Kepergian dan Pengusiran Yahudi dari Negara-Negara Arab dan Iran (bahasa Ibrani: יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן) adalah sebuah hari peringatan yang diperingati di Israel setiap tahun sejak 2014, pada 30 November dengan tujuan memperingati kepergian dan pengusiran Yahudi dari negara-negara Arab dan Iran. 30 November adalah tanggal yan...

 

Peta lokasi Kabupaten Barito Kuala Berikut ini adalah daftar kecamatan dan kelurahan/desa di Kabupaten Barito Kuala, Provinsi Kalimantan Selatan, Indonesia. Kabupaten Barito Kuala terdiri dari 17 kecamatan, 6 kelurahan, dan 195 desa. Pada tahun 2017, jumlah penduduknya mencapai 309.749 jiwa dengan luas wilayah 2.996,46 km² dan sebaran penduduk 103 jiwa/km².[1][2] Daftar kecamatan dan kelurahan di Kabupaten Barito Kuala, adalah sebagai berikut: Kode Kemendagri Kecamatan Jumla...

 

Politeknik STIA LAN JakartaNama sebelumnyaSekolah Tinggi llmu Administrasi LANJenisPoliteknik, Perguruan tinggi kedinasanLembaga indukLembaga Administrasi NegaraDirekturProf. Dr. Nurliah Nurdin, M.A.AlamatJl. Administrasi II, Pejompongan, Jakarta PusatSitus webhttps://stialan.ac.id/ Politeknik STIA LAN Jakarta atau dulunya disebut Sekolah Tinggi Ilmu Administrasi LAN adalah perguruan tinggi yang dikelola oleh Lembaga Administrasi Negara (LAN) dan terletak di Jakarta Pusat. Selain di Jakarta, ...

Istanbul Sirkeci Historisches Empfangsgebäude des BahnhofsHistorisches Empfangsgebäude des Bahnhofs Daten Betriebsstellenart Bahnhof Lage im Netz Zwischenbahnhofehem. Endbahnhof Bauform Tunnelbahnhofehem. Kopfbahnhof Bahnsteiggleise 3 Abkürzung XQIS (DB AG) IBNR 7500003 Eröffnung 1873 (temporärer Bahnhof)3. November 1890 (Kopfbahnhof)2013 (Tunnelbahnhof) Auflassung 2013 (Kopfbahnhof) Architektonische Daten Architekt August Jasmund Lage Stadt/Gemeinde Fatih (Istanbul) Ort/Ortsteil Istanbu...

 

120 anggota Knesset kelima belas dipilih pada 17 Mei 1999. Daftar anggota Anggota Knesset Ehud Barak Shimon Peres David Levy Shlomo Ben-Ami Yossi Beilin Matan Vilnai Avraham Burg Ra'anan Cohen Uzi Baram Dalia Itzik Binyamin Ben-Eliezer Haim Ramon Eli Goldschmidt Avraham Shochat Yael Dayan Ophir Pines-Paz Michael Melchior Maxim Levy Efraim Sneh Nawaf Massalha Avi Yehezkel Sofa Landver Salah Tarif Shalom Simhon Yossi Katz Weizman Shiri Binyamin Netanyahu Silvan Shalom Moshe Katsav Limor Livnat ...

 

Elections in California Federal government U.S. President 1852 1856 1860 1864 1868 1872 1876 1880 1884 1888 1892 1896 1900 1904 1908 1912 1916 1920 1924 1928 1932 1936 1940 1944 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 Dem Rep 2000 Dem Rep 2004 Dem Rep 2008 Dem Rep 2012 Dem Rep 2016 Dem Rep 2020 Dem Rep 2024 Dem Rep U.S. Senate 1849 1850 1852 sp 1856 1857 sp 1860 1860 sp 1868 1872 1873 1873 sp 1878 1880 1885 1886 sp 1887 1891 1891 sp 1893 1895 sp 1897 1900 sp 1903 1905...

Lesoto Este artigo é parte da série: Política e governo doLesoto Rei Letsie III Primeiro-Ministro Pakalitha Mosisili Parlamento Senado Assembleia Nacional Partidos políticos Eleições: 2007 Distritos Relações Exteriores Atlasverdiscutireditar

 

Australian politician Sir John MaddenMadden in 1893Chief Justice of VictoriaIn office9 January 1893 – 10 March 1918Preceded byGeorge HiginbothamSucceeded byWilliam Irvine Personal detailsBorn(1844-05-16)16 May 1844Cloyne, County Cork, IrelandDied10 March 1918(1918-03-10) (aged 73)South Yarra, Victoria, AustraliaSpouse Gertrude Stephen ​(m. 1872)​ProfessionPolitician, judge Sir John Madden, GCMG (16 May 1844 – 10 March 1918) was an Australian judg...

 

American writer and publisher, far-right activist (born 1968) Vox DayDay in 2007BornTheodore Robert Beale (1968-08-21) August 21, 1968 (age 55)Minnesota, U.S.EducationBucknell UniversityKnown forWriter, publisher, game designer, activistParent(s)Rebecca Beale[1]Robert Beale[1]Websitevoxday.net Theodore Robert Beale (born August 21, 1968), commonly known as Vox Day, is an American activist and writer. He has been described as a far-right white supremacist,[2]&...

Italian pole vaulter Aldo RighiPersonal informationBorn29 July 1947 (1947-07-29) (age 76)SportSportAthleticsEventPole vaultAchievements and titlesPersonal best5.10 m (1969)[1] Medal record Representing  Italy European Championships 1969 Athens Pole vault Aldo Righi (born 29 July 1947) is a retired Italian pole vaulter who won a bronze medal at the 1969 European Athletics Championships.[1] References ^ a b Lista Nazione. libero.it External links Aldo Righi at Oly...

 

LPG distribution in Colombia. LPG distribution in Suriname. LPG distribution in Brazil. LPG distribution in Ecuador. Several types of valve connections for propane, butane, and LPG containers exist for transport and storage, sometimes with overlapping usage and applications, and there are major differences in usage between different countries. Even within a single country more than one type can be in use for a specific application. This requires adequate tooling and adapters for replenishment...

 

  هذه المقالة عن بلدية عين الملح. لمعانٍ أخرى، طالع دائرة عين الملح. عين الملح   خريطة البلدية الإحداثيات 34°50′54″N 4°09′40″E / 34.84833333°N 4.16111111°E / 34.84833333; 4.16111111  تقسيم إداري  البلد  الجزائر  ولاية ولاية المسيلة  دائرة دائرة عين الملح عاصمة لـ دائرة...

Genus of molluscs (fossil) AnahamulinaTemporal range: Hauterivian–Barremian[1] PreꞒ Ꞓ O S D C P T J K Pg N Anahamulina subcylindrica, Lower Barremian, Brestak, (Coll. St. Breskovski) at the Sofia University Museum of Paleontology and Historical Geology Scientific classification Domain: Eukaryota Kingdom: Animalia Phylum: Mollusca Class: Cephalopoda Subclass: †Ammonoidea Order: †Ammonitida Suborder: †Ancyloceratina Family: †Hamulinidae Genus: †AnahamulinaHyatt, 1900 Spe...

 

2018 Canadian filmWhat Walaa WantsDirected byChristy GarlandProduced byMatt CodeChristy GarlandAnne KöhnckeJustine PimlottStarringWalaa Khaled Fawzy TanjiCinematographyChristy GarlandHanna Abu SaadaEdited byMichael AaglundGraeme RingMusic byTom ThirdProductioncompaniesMurmur MediaFinal Cut for RealDistributed byNational Film Board of CanadaRelease date February 17, 2018 (2018-02-17) (Berlin) Running time89 minutesCountriesCanadaDenmarkLanguageArabic What Walaa Wants is a C...

 

American drama miniseries MaidGenreDramaCreated byMolly Smith MetzlerInspired byMaid: Hard Work, Low Pay, and a Mother's Will to Surviveby Stephanie LandStarring Margaret Qualley Nick Robinson Anika Noni Rose Tracy Vilar Billy Burke Andie MacDowell Music byChris StraceyEste HaimCountry of originUnited StatesOriginal languageEnglishNo. of episodes10ProductionExecutive producers John Wells Molly Smith Metzler Margot Robbie Tom Ackerley Erin Jontow Brett Hedblom Stephanie Land Producers Colin Mc...

Chemical compound AlitretinoinClinical dataTrade namesPanretin (gel), Toctino (oral)AHFS/Drugs.comMonographMedlinePlusa601012License data EU EMA: by INN US DailyMed: Alitretinoin Routes ofadministrationTopical, by mouthATC codeD11AH04 (WHO) L01XF02 (WHO)Legal statusLegal status UK: POM (Prescription only) US: ℞-only EU: Rx-only Pharmacokinetic dataProtein bindingHighly bound, no exact figure available[1]MetabolismLiver (CYP3A4-mediat...

 

Stasiun Wlingi PD24 Bangunan utama Stasiun Wlingi, 2020LokasiJalan Stasiun WlingiBeru, Wlingi, Blitar, Jawa TimurIndonesiaKetinggian+274 mOperatorKereta Api IndonesiaDaerah Operasi VIII Surabaya KAI CommuterKAI LogistikLetak dari pangkalkm 103+669 lintas Bangil-Blitar-Kertosono[1]Jumlah peron3 (satu peron sisi dan dua peron pulau yang sama-sama rendah)Jumlah jalur4 (jalur 2: sepur lurus)Informasi lainKode stasiunWG5023[3]KlasifikasiII[2]Operasi layananKereta api penump...

 

Town in Tennessee, United StatesUnicoiTownUnicoi Town Hall Location of Unicoi in Unicoi County, Tennessee.Coordinates: 36°13′12″N 82°20′17″W / 36.22000°N 82.33806°W / 36.22000; -82.33806CountryUnited StatesStateTennesseeCountyUnicoiIncorporated1994[1]Named forUnaka, Cherokee for white[2]Area[3] • Total16.19 sq mi (41.93 km2) • Land16.19 sq mi (41.93 km2) • Water0.00...

Bloomberg Aptitude Test The Bloomberg Aptitude Test (BAT) was an aptitude test owned, published, and developed by the now-defunct Bloomberg Institute - a former educational division of Bloomberg LP. It was used by employers in the business world to evaluate candidates.[1][2] The exam focused on skills relevant to careers in finance.[2][3] The exam was administered in 58 countries on university campuses.[4] It was first introduced as the Bloomberg Assess...

 

American queercore band This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article relies excessively on references to primary sources. Please improve this article by adding secondary or tertiary sources. Find sources: The Third Sex band – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (February 2018) (Learn how and when to remove this template...

 
Kembali kehalaman sebelumnya