Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2009
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2009
Data
17 lipca – 2 sierpnia 2009
Gospodarz
Włochy
Miejscowość
Rzym
Liczba zawodników
2556
Liczba reprezentacji
185
13. Mistrzostwa Świata w Pływaniu – zawody organizowane przez Światową Federację Pływacką (FINA), które odbyły się w dniach 17 lipca – 2 sierpnia 2009 roku w Rzymie (Włochy ).
Rzym został wybrany na gospodarza mistrzostw świata 16 lipca 2005 w Montrealu pokonując w rywalizacji Ateny , Moskwę i Jokohamę .
Rzym gościł najlepszych pływaków świata po raz drugi. Poprzednio był gospodarzem mistrzostw świata w 1994 roku.
Obiekty
Tabela medalowa
Program
●
Ceremonia otwarcia
●
Kwalifikacje
●
Finał
●
Ceremonia zamknięcia
Mężczyźni
Konkurencja :
Złoto :
Czas
Srebro :
Czas
Brąz :
Czas
Styl dowolny
50 metrów
César Cielo
21,08 CR
Frédérick Bousquet
21,21
Amaury Leveaux
21,25
100 metrów
César Cielo
46,91
Alain Bernard
47,12
Frédérick Bousquet
47,25
200 metrów
Paul Biedermann
1:42,00
Michael Phelps
1:43,22
Daniła Izotow
1:43,90
400 metrów
Paul Biedermann
3:40,07
Oussama Mellouli
3:41,11
Zhang Lin
3:41,35
800 metrów
Zhang Lin
7:32,12
Oussama Mellouli
7:35,27
Ryan Cochrane
7:41,92
1500 metrów
Oussama Mellouli
14:37,28
Ryan Cochrane
14:41,38
Sun Yang
14:46,84
Styl grzbietowy
50 metrów
Liam Tancock
24,04
Jun’ya Koga
24,24
Gerhardus Zandberg
24,34
100 metrów
Jun’ya Koga
52,26 CR
Helge Meeuw
52,54
Aschwin Wildeboer
52,64
200 metrów
Aaron Peirsol
1:51,92
Ryōsuke Irie
1:52,51
Ryan Lochte
1:53,82
Styl klasyczny
50 metrów
Cameron van der Burgh
26,67
Felipe França Silva
26,76
Mark Gangloff
26,86
100 metrów
Brenton Rickard
58,58
Hugues Duboscq
58,64
Cameron van der Burgh
58,95
200 metrów
Dániel Gyurta
2:07,64
Eric Shanteau
2:07,65
Giedrius Titenis
Christian Sprenger
2:07,80
Styl motylkowy
50 metrów
Milorad Čavić
22,67 CR
Matthew Targett
22,73
Rafael Muñoz
22,88
100 metrów
Michael Phelps
49,82
Milorad Čavić
49,95
Rafael Muñoz
50,41
200 metrów
Michael Phelps
1:51,51
Paweł Korzeniowski
1:53,23
Takeshi Matsuda
1:53,32
Styl zmienny
200 metrów
Ryan Lochte
1:54,10
László Cseh
1:55,24
Eric Shanteau
1:55,36
400 metrów
Ryan Lochte
4:07,01
Tyler Clary
4:07,31
László Cseh
4:07,37
Sztafety
4 × 100 metrów dowolnym
Stany Zjednoczone
Michael Phelps
Ryan Lochte
Matthew Grevers
Nathan Adrian
3:09,21 CR
Rosja
Jewgienij Łagunow
Andriej Grieczin
Daniła Izotow
Aleksandr Suchorukow
3:09,52
Francja
Fabien Gilot
Alain Bernard
Grégory Mallet
Frédérick Bousquet
3:09,89
4 × 200 metrów dowolnym
Stany Zjednoczone
Michael Phelps
Ricky Berens
David Walters
Ryan Lochte
6:58,55
Rosja
Nikita Łobincew
Michaił Poliszczuk
Daniła Izotow
Aleksandr Suchorukow
6:59,15
Australia
Kenrick Monk
Robert Hurley
Tommaso D’Orsogna
Patrick Murphy
7:01,65
4 × 100 metrów zmiennym
Stany Zjednoczone
Aaron Peirsol
Eric Shanteau
Michael Phelps
David Walters
3:27,28
Niemcy
Helge Meeuw
Hendrik Feldwehr
Benjamin Starke
Paul Biedermann
3:28,58
Australia
Ashley Delaney
Brenton Rickard
Andrew Lauterstein
Matthew Targett
3:28,64
Kobiety
Konkurencja :
Złoto :
Czas
Srebro :
Czas
Brąz :
Czas
Styl dowolny
50 metrów
Britta Steffen
23,73
Therese Alshammar
23,88
Cate Campbell
Marleen Veldhuis
23,99
100 metrów
Britta Steffen
52,07
Francesca Halsall
52,87
Lisbeth Trickett
52,93
200 metrów
Federica Pellegrini
1:52,98
Allison Schmitt
1:54,96
Dana Vollmer
1:55,64
400 metrów
Federica Pellegrini
3:59,15
Joanne Jackson
4:00,60
Rebecca Adlington
4:00,79
800 metrów
Lotte Friis
8:15,92 CR
Joanne Jackson
8:16,66
Alessia Filippi
8:17,21
1500 metrów
Alessia Filippi
15:44,93 CR
Lotte Friis
15:46,30
Camelia Potec
15:55,63
Styl grzbietowy
50 metrów
Zhao Jing
27,06
Daniela Samulski
27,23
Gao Chang
27,28
100 metrów
Gemma Spofforth
58,12
Anastasija Zujewa
58,18
Emily Seebohm
58,88
200 metrów
Kirsty Coventry
2:04,81
Anastasija Zujewa
2:04,94
Elizabeth Beisel
2:06,39
Styl klasyczny
50 metrów
Julija Jefimowa
30,09
Rebecca Soni
30,11
Sarah Katsoulis
30,16
100 metrów
Rebecca Soni
1:04,93
Julija Jefimowa
1:05,41
Kasey Carlson
1:05,75
200 metrów
Nađa Higl
2:21,62
Annamay Pierce
2:21,84
Mirna Jukić
2:21,97
Styl motylkowy
50 metrów
Marieke Guehrer
25,48
Zhou Yafei
25,57
Ingvild Snildal
25,58
100 metrów
Sarah Sjöström
56,06
Jessicah Schipper
56,23
Jiao Liuyang
56,86
200 metrów
Jessicah Schipper
2:03,41
Liu Zige
2:03,90
Katinka Hosszú
2:04,28
Styl zmienny
200 metrów
Ariana Kukors
2:06,15
Stephanie Rice
2:07,03
Katinka Hosszú
2:07,46
400 metrów
Katinka Hosszú
4:30,31 CR
Kirsty Coventry
4:32,12
Stephanie Rice
4:32,29
Sztafety
4 × 100 metrów dowolnym
Holandia
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
Femke Heemskerk
Marleen Veldhuis
3:31,72
Niemcy
Britta Steffen [1]
Daniela Samulski
Petra Dallmann
Daniela Schreiber
3:31,82
Australia
Lisbeth Trickett
Marieke Guehrer
Shayne Reese
Felicity Galvez
3:33,01
4 × 200 metrów dowolnym
Chiny
Yang Yu
Zhu Qianwei
Liu Jing
Pang Jiaying
7:42,08
Stany Zjednoczone
Dana Vollmer
Lacey Nymeyer
Ariana Kukors
Allison Schmitt
7:42,56
Wielka Brytania
Joanne Jackson
Jazmin Carlin
Caitlin McClatchey
Rebecca Adlington
7:45,51
4 × 100 metrów zmiennym
Chiny
Zhao Jing
Chen Huijia
Jiao Liuyang
Li Zhesi
3:52,19
Australia
Emily Seebohm
Sarah Katsoulis
Jessicah Schipper
Lisbeth Trickett
3:52,58
Niemcy
Daniela Samulski
Sarah Poewe
Annika Mehlhorn
Britta Steffen
3:55,79
Najlepsi zawodnicy
Najlepszy pływak zawodów :
Michael Phelps
Najlepsza pływaczka zawodów :
Federica Pellegrini
Zespół zawodów :
USA
Mężczyźni
Kobiety
Kobiety
Konkurencja :
Złoto :
Punkty
Srebro :
Punkty
Brąz :
Punkty
Indywidualnie – technicznie
Natalja Iszczenko Rosja
98,667
Gemma Mengual Hiszpania
97,833
Marie-Pierre Boudreau-Gagnon Kanada
96,000
Indywidualnie – dowolnie
Natalja Iszczenko Rosja
98,833
Gemma Mengual Hiszpania
98,833
Beatrice Adelizzi Włochy
95,500
Duety – technicznie
Anastasija Dawydowa Swietłana Romaszyna Rosja
98,667
Andrea Fuentes Gemma Mengual Hiszpania
97,333
Jiang Tingting Jiang Wenwen Chiny
95,667
Duety – dowolnie
Natalja Iszczenko Swietłana Romaszyna Rosja
98,833
Andrea Fuentes Gemma Mengual Hiszpania
98,333
Jiang Tingting Jiang Wenwen Chiny
97,000
Zespoły – technicznie
Darja Korobowa Anna Nasiekina Aleksandra Packiewicz Wiktorija Szestakowicz Ałła Szyszkina Jelizawieta Stiepanowa Anżelika Timanina Sofja Wołkowa Rosja
98,833
Ona Carbonell Raquel Corral Margalida Crespi Andrea Fuentes Thais Henriquez Paula Klamburg Irina Rodriguez Cristina Salvador Hiszpania
97,833
Huang Xuechen Jiang Tingting Jiang Wenwen Liu Ou Luo Xi Wang Na Wu Yiwen Zhang Xiaohuan Chiny
96,667
Zespoły – dowolnie
Anastasija Dawydowa Natalja Iszczenko Darja Korobowa Anna Nasiekina Aleksandra Packiewicz Swietłana Romaszyna Ałła Szyszkina Anżelika Timanina Rosja
99,167
Ona Carbonell Raquel Corral Margalida Crespi Andrea Fuentes Thais Henriquez Paula Klamburg Gemma Mengual Irina Rodriguez Hiszpania
98,167
Huang Xuechen Jiang Tingting Jiang Wenwen Liu Ou Luo Xi Wang Na Wu Yiwen Zhang Xiaohuan Chiny
97,167
Zespoły – kombinacja
Alba Cabello Ona Carbonell Raquel Corral Margalida Crespi Andrea Fuentes Thais Henriquez Paula Klamburg Gemma Mengual Gisela Moron Irina Rodriguez Hiszpania
98,333
Huang Xuechen Jiang Tingting Jiang Wenwen Liu Ou Luo Xi Shi Xin Sun Wenyan Wang Na Wu Yiwen Zhang Xiaohuan Chiny
97,667
Marie-Pier Boudreau-Gagnon Camille Bowness Jo-Annie Fortin Sandy Gill Chloé Isaac Ève Lamoureux Stéphanie Leclair Élise Marcotte Karine Thomas Valérie Welsh Kanada
96,167
Mężczyźni
Kobiety
Przypisy
↑ Britta Steffen pobiła rekord świata na 100 m stylem dowolnym (52,22)
Linki zewnętrzne
Długi basen (50 metrów)
Krótki basen (25 metrów)