Mistrzostwa Rumunii w piłce nożnej mężczyzn
Mistrzostwa Rumunii w piłce nożnej (rum. Campioantul de Fotbal al României ) – rozgrywki piłkarskie , prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych ) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Rumunii .
Historia
Mistrzostwa Rumunii w piłce nożnej rozgrywane są od 1909 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Liga I , Liga II , Liga III oraz niższych klasach.
W 1879 roku w Aradzie powstał pierwszy rumuński klub piłkarski SG Arad , w 1904 – ASC Olympia Bukareszt , potem następne. Po założeniu rumuńskiej federacji piłkarskiej – FRF (zwaną wtedy Stowarzyszeniem Towarzystw Sportowych w Rumunii (rum. ASAR – Asociațiunea Societăților Atletice din România) w 1909 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych oficjalnych Mistrzostw Rumunii. Pierwsza edycja startowała w sezonie 1909/10 – końcowe mecze pierwszych piłkarskich mistrzostw odbyły się w grudniu 1909 i w styczniu 1910 roku w Bukareszcie. Trzy pionierskie kluby to Olympia i Colentina z Bukaresztu oraz United z Ploiești. Każda drużyna grała mecze z innymi dwoma klubami, a Olympia București została koronowana na mistrza kraju. W następnych latach turniej został zorganizowany w grupach regionalnych, a zwycięzcy każdej z grup uczestniczących w play-off, a ewentualni zwycięzcy zostali ogłoszeni mistrzami. Od 1909 do 1921 roku mistrzostwa zostały zorganizowane jako rozgrywki pucharowe, a zwycięzca otrzymywał tytuł mistrza Rumunii, z wyjątkiem lat 1916–1919, kiedy to mistrzostwa zawieszono z powodu I wojny światowej.
W sezonie 1921/22 organizowano Mistrzostwa Rumunii . Do 1932 zespoły walczyli w grupach regionalnych, a potem zwycięzcy grup systemem pucharowym wyłaniały mistrza kraju. W sezonie 1932/33 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki w Divizia A . W sezonach 1932/33 i 1933/34 zespoły zostały najpierw podzielone na 2 grupy, a potem odbywał się mecz finałowy pomiędzy najlepszymi drużynami, dopiero od sezonu 1934/35 rozgrywki odbywały się w jedynej lidze.
Rozgrywki zawodowej Ligi I zainaugurowano w sezonie 2006/07[1] .
Mistrzowie i pozostali medaliści
Sezon
Mistrz
Wicemistrz
III miejsce
Król strzelców
Uwagi
Campionatul de Fotbal al României
1909/10
1
Olympia Bukareszt
Colentina Bukareszt
United Ploeszti
?
?
3 kluby
1910/11
2
Olympia Bukareszt
United Ploeszti
Colentina Bukareszt
?
?
3 kluby
1911/12
1
United Ploeszti
Olympia Bukareszt
Colentina Bukareszt
?
?
3 kluby
1912/13
1
Colentina Bukareszt
Cercul Atletic Bukareszt
Bukarester FC
?
?
6 klubów
1913/14
2
Colentina Bukareszt
Bukarester FC
Cercul Atletic Bukareszt
?
?
4 kluby
1914/15
1
Româno-Americană Bukareszt
Prahova Ploeszti
Bukarester FC
?
?
6 klubów
1915/16
1
Prahova Ploeszti
Bukarester FC
Colțea Bukareszt
?
?
4 kluby
1916–1919
nie rozgrywano przez I wojnę światową
1919/20
1
Venus Bukareszt
Unirea Tricolor Bukareszt
Colțea Bukareszt
?
?
4 kluby
1920/21
2
Venus Bukareszt
Colțea Bukareszt
Unirea Tricolor Bukareszt
?
?
6 klubów
1921/22
1
Chinezul Timișoara
Victoria Kluż-Napoka
AMEF Arad
?
?
? klubów, 7 gr., play-off
1922/23
2
Chinezul Timișoara
Victoria Kluż-Napoka
Venus Bukareszt
?
?
? klubów, 8 gr., play-off
1923/24
3
Chinezul Timișoara
IC Oradea
Mureșul Târgu Mureș
?
?
? klubów, 9 gr., play-off
1924/25
4
Chinezul Timișoara
Jiul Petroszany
Jahn Czerniowce
?
?
? klubów, 10 gr., play-off
1925/26
5
Chinezul Timișoara
Juventus Bukareszt
Vagonul Arad
?
?
? klubów, 11 gr., play-off
1926/27
6
Chinezul Timișoara
Colțea Braszów
Unirea Tricolor Bukareszt
?
?
? klubów, 10 gr., play-off
1927/28
1
Colțea Braszów
Jiul Lupeni
Mihai Viteazul Kiszyniów
?
?
? klubów, 12 gr., play-off
1928/29
3
Venus Bukareszt
Victoria Kluż-Napoka
Banatul Timișoara
?
?
? klubów, 12 gr., play-off
1929/30
1
Juventus Bukareszt
Gloria Arad
Universitatea Kluż-Napoka
?
?
? klubów, 12 gr., play-off
1930/31
1
UDR Reșița
SG Sibiu
Prahova Ploeszti
?
?
? klubów, 5 gr., play-off
1931/32
4
Venus Bukareszt
UDR Reșița
Mureșul Târgu Mureș
?
?
? klubów, 5 gr., play-off
1932/33
1
Ripensia Timișoara
CFR Bukareszt [2]
Crișana Oradea
16
Ștefan Dobay (Ripensia Timișoara)
14 klubów, 2 gr., finał
1933/34
5
Venus Bukareszt
Crișana Oradea
Universitatea Kluż-Napoka
25
Ștefan Dobay (Ripensia Timișoara)
16 klubów, 2 gr., finał
1934/35
2
Ripensia Timișoara
IC Oradea
Venus Bukareszt
24
Ștefan Dobay (Ripensia Timișoara)
12 klubów
1935/36
3
Ripensia Timișoara
AMEF Arad
Juventus Bukareszt
23
Ștefan Barbu (CFR Bukareszt)
12 klubów
1936/37
6
Venus Bukareszt
Rapid Bukareszt
Ripensia Timișoara
21
Ștefan Dobay (Ripensia), Traian Iordache (Unirea Tricolor Bukareszt)
12 klubów
1937/38
4
Ripensia Timișoara
AMEF Arad
Victoria Kluż-Napoka
22
Árpád Thierjung (Chinezul Timișoara)
20 klubów, 2 gr., finał
1938/39
7
Venus Bukareszt
Ripensia Timișoara
AMEF Arad
21
Adalbert Marksteiner (Ripensia Timișoara)
12 klubów
1939/40
8
Venus Bukareszt
Rapid Bukareszt
Sportul Studențesc Bukareszt
21
István Avar (Rapid Bukareszt)
12 klubów
1940/41
1
Unirea Tricolor Bukareszt
Rapid Bukareszt
Ripensia Timișoara
21
Ion Bogdan (Rapid Bukareszt), Valeriu Niculescu (Unirea Tricolor Bukareszt)
13 klubów
1941–1946
nie rozgrywano przez II wojnę światową
1946/47
1
UT Arad
Carmen Bukareszt
CFR Timișoara
26
Ladislau Bonyhádi (ITA Arad)
14 klubów
1947/48
2
UT Arad
CFR Timișoara
CFR Bukareszt
49
Ladislau Bonyhádi (ITA Arad)
16 klubów
1948/49
1
IC Oradea
CFR Bukareszt
Jiul Petroszany
24
Gheorghe Váczi (IC Oradea)
14 klubów
1950
3
UT Arad
Locomotiva Bukareszt
Știința Timișoara [3]
18
Andrei Rădulescu (Locomotiva Bukareszt)
12 klubów
1951
1
CCA Bukareszt [4]
Dinamo Bukareszt
IC Oradea
23
Gheorghe Váczi (Progresul Oradea)
12 klubów
1952
2
CCA Bukareszt
Dinamo Bukareszt
CA Câmpulung Moldovenesc
17
Titus Ozon (Dinamo Bukareszt)
12 klubów
1953
3
CCA Bukareszt
Dinamo Bukareszt
UT Arad
12
Titus Ozon (Dinamo Bukareszt)
12 klubów
1954
4
UT Arad
CCA Bukareszt
Dinamo Bukareszt
20
Alexandru Ene (Dinamo Bukareszt)
14 klubów
1955
1
Dinamo Bukareszt
Flacăra Ploeszti [5]
Progresul Bukareszt
13
Ion Ciosescu (Știința Timișoara)
13 klubów
1956
4
CCA Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Știința Timișoara
18
Ion Alecsandrescu (CCA Bukareszt)
13 klubów
1957/58
2
Petrolul Ploeszti
CCA Bukareszt
Știința Timișoara
21
Ion Ciosescu (Știința Timișoara)
12 klubów
1958/59
3
Petrolul Ploeszti
Dinamo Bukareszt
CCA Bukareszt
17
Gheorghe Ene (Rapid Bukareszt)
12 klubów
1959/60
5
CCA Bukareszt
FC Braszów
Petrolul Ploeszti
20
Gheorghe Constantin (CCA Bukareszt)
12 klubów
1960/61
6
CCA Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
22
Gheorghe Constantin (CCA Bukareszt)
14 klubów
1961/62
2
Dinamo Bukareszt
Petrolul Ploeszti
Progresul Bukareszt
24
Gheorghe Constantin (Steaua Bukareszt)
14 klubów
1962/63
3
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Știința Timișoara
20
Ion Ionescu (Rapid Bukareszt)
15 klubów
1963/64
4
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
19
Constantin Frățilă (Dinamo Bukareszt), Cornel Pavlovici (Steaua Bukareszt)
14 klubów
1964/65
5
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
18
Mihai Adam (Știința Cluj)
14 klubów
1965/66
4
Petrolul Ploeszti
Rapid Bukareszt
Dinamo Bukareszt
24
Ion Ionescu (Rapid Bukareszt)
14 klubów
1966/67
1
Rapid Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Universitatea Krajowa
17
Ion Oblemenco (Universitatea Krajowa)
14 klubów
1967/68
7
Steaua Bukareszt
Argeș Pitești
Dinamo Bukareszt
15
Mihai Adam (U Cluj)
14 klubów
1968/69
5
UT Arad
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
22
Florea Dumitrache (Dinamo Bukareszt)
16 klubów
1969/70
6
UT Arad
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
19
Ion Oblemenco (Universitatea Krajowa)
16 klubów
1970/71
6
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
15
Constantin Moldoveanu (Poli Iași), Florea Dumitrache (Dinamo Bukareszt), Gheorghe Tătaru (Steaua Bukareszt)
16 klubów
1971/72
1
Argeș Pitești
UT Arad
Universitatea Kluż-Napoka
20
Ion Oblemenco (Universitatea Krajowa)
16 klubów
1972/73
7
Dinamo Bukareszt
Universitatea Krajowa
Argeș Pitești
21
Ion Oblemenco (Universitatea Krajowa)
16 klubów
1973/74
1
Universitatea Krajowa
Dinamo Bukareszt
FC Braszów
23
Mihai Adam (CFR Cluj)
18 klubów
1974/75
8
Dinamo Bukareszt
ASA Târgu Mureș
Universitatea Krajowa
33
Dudu Georgescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1975/76
8
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
ASA Târgu Mureș
31
Dudu Georgescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1976/77
9
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Universitatea Krajowa
47
Dudu Georgescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1977/78
9
Steaua Bukareszt
Argeș Pitești
Politehnica Timișoara
24
Dudu Georgescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1978/79
2
Argeș Pitești
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
22
Marin Radu (FC Argeș)
18 klubów
1979/80
2
Universitatea Krajowa
Steaua Bukareszt
Argeș Pitești
24
Septimiu Câmpeanu (U Cluj)
18 klubów
1980/81
3
Universitatea Krajowa
Dinamo Bukareszt
Argeș Pitești
28
Marin Radu (FC Argeș)
18 klubów
1981/82
10
Dinamo Bukareszt
Universitatea Krajowa
Corvinul Hunedoara
20
Anghel Iordănescu (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1982/83
11
Dinamo Bukareszt
Universitatea Krajowa
Sportul Studențesc Bukareszt
20
Petre Grosu (FC Bihor Oradea)
18 klubów
1983/84
12
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Universitatea Krajowa
20
Marcel Coraș (Sportul Studențesc Bukareszt)
18 klubów
1984/85
10
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Sportul Studențesc Bukareszt
20
Gheorghe Hagi (Sportul Studențesc Bukareszt)
18 klubów
1985/86
11
Steaua Bukareszt
Sportul Studențesc Bukareszt
Universitatea Krajowa
31
Gheorghe Hagi (Sportul Studențesc Bukareszt)
18 klubów
1986/87
12
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Victoria Bukareszt
44
Rodion Cămătaru (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1987/88
13
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Victoria Bukareszt
34
Victor Pițurcă (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1988/89
14
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Victoria Bukareszt
43
Dorin Mateuț (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1989/90
13
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Universitatea Krajowa
19
Gavril Balint (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1990/91
4
Universitatea Krajowa
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
24
Ovidiu Cornel Hanganu (Corvinul Hunedoara)
18 klubów
1991/92
14
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Electroputere Krajowa
21
Gábor Gerstenmájer (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
1992/93
15
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Universitatea Krajowa
24
Ilie Dumitrescu (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1993/94
16
Steaua Bukareszt
Universitatea Krajowa
Dinamo Bukareszt
21
Gheorghe Craioveanu (Universitatea Krajowa)
18 klubów
1994/95
17
Steaua Bukareszt
Universitatea Krajowa
Dinamo Bukareszt
27
Gheorghe Craioveanu (Universitatea Krajowa)
18 klubów
1995/96
18
Steaua Bukareszt
National Bukareszt [6]
Rapid Bukareszt
25
Ion Vlădoiu (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1996/97
19
Steaua Bukareszt
National Bukareszt
Dinamo Bukareszt
31
Sabin Ilie (Steaua Bukareszt)
18 klubów
1997/98
20
Steaua Bukareszt
Rapid Bukareszt
Argeș Pitești
22
Constantin Barbu (FC Argeș), Vasile Oană (Gloria Bistrița)
18 klubów
1998/99
2
Rapid Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
28
Ionel Ganea (Gloria Bistrița)
18 klubów
1999/00
15
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
20
Marian Savu (FC Național Bukareszt)
18 klubów
2000/01
21
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
FC Braszów
20
Marius Niculae (Dinamo Bukareszt)
16 klubów
2001/02
16
Dinamo Bukareszt
National Bukareszt
Rapid Bukareszt
17
Cătălin Cursaru (FCM Bacău)
16 klubów
2002/03
3
Rapid Bukareszt
Steaua Bukareszt
Gloria Bistrița
21
Claudiu Răducanu (Steaua Bukareszt)
16 klubów
2003/04
17
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
Rapid Bukareszt
21
Ionel Dănciulescu (Dinamo Bukareszt)
16 klubów
2004/05
22
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
Rapid Bukareszt
21
Gheorghe Bucur (Sportul Studențesc Bukareszt), Claudiu Niculescu (Dinamo Bukareszt)
16 klubów
2005/06
23
Steaua Bukareszt
Rapid Bukareszt
Dinamo Bukareszt
22
Ionuț Mazilu (Sportul Studențesc Bukareszt)
16 klubów
2006/07
18
Dinamo Bukareszt
Steaua Bukareszt
CFR 1907 Kluż-Napoka
18
Claudiu Niculescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
2007/08
1
CFR 1907 Kluż-Napoka
Steaua Bukareszt
Rapid Bukareszt
21
Ionel Dănciulescu (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
2008/09
1
Unirea Urziceni
Politehnica Timișoara
Dinamo Bukareszt
17
Gheorghe Bucur (FC Timișoara), Florin Costea (Universitatea Krajowa)
18 klubów
2009/10
2
CFR 1907 Kluż-Napoka
Unirea Urziceni
FC Vaslui
16
Andrei Cristea (Dinamo Bukareszt)
18 klubów
2010/11
1
Oțelul Gałacz
Politehnica Timișoara
FC Vaslui
18
Ianis Zicu (FC Timișoara)
18 klubów
2011/12
3
CFR 1907 Kluż-Napoka
FC Vaslui
Steaua Bukareszt
27
Wesley Lopes da Silva (FC Vaslui)
18 klubów
2012/13
24
Steaua Bukareszt
Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploeszti
21
Raul Rusescu (Steaua Bukareszt)
18 klubów
2013/14
25
Steaua Bukareszt
Astra Giurgiu
Petrolul Ploeszti
14
Liviu Antal (FC Vaslui)
18 klubów
2014/15
26
Steaua Bukareszt
ASA 2013 Târgu Mureș
CFR 1907 Kluż-Napoka
18
Grégory Tadé (CFR 1907)
18 klubów
2015/16
1
Astra Giurgiu
Steaua Bukareszt
Pandurii Târgu Jiu
19
Ioan Hora (Pandurii Târgu Jiu)
14 klubów, 2 rundy
2016/17
1
Viitorul Konstanca
Steaua Bukareszt
Dinamo Bukareszt
16
Azdren Llullaku (Gaz Metan Mediaș)
14 klubów, 2 rundy
2017/18
4
CFR 1907 Kluż-Napoka
FCSB Bukareszt
Universitatea Krajowa
15
George Țucudean (CFR 1907)
14 klubów, 2 rundy
2018/19
5
CFR 1907 Kluż-Napoka
FCSB Bukareszt
Viitorul Konstanca
18
George Țucudean (CFR 1907)
14 klubów, 2 rundy
2019/20
6
CFR 1907 Kluż-Napoka
Universitatea Krajowa
Astra Giurgiu
18
Gabriel Iancu (Viitorul Konstanca)
14 klubów, 2 rundy
2020/21
7
CFR 1907 Kluż-Napoka
FCSB Bukareszt
Universitatea Krajowa
24
Florin Tănase (FCSB Bukareszt)
16 klubów, 2 rundy
2021/22
8
CFR 1907 Kluż-Napoka
FCSB Bukareszt
Universitatea Krajowa
20
Florin Tănase (FCSB Bukareszt)
16 klubów, 2 rundy
2022/23
1
Farul Konstanca
FCSB Bukareszt
CFR 1907 Kluż-Napoka
22
Marko Dugandžić (Rapid Bukareszt)
16 klubów, 2 rundy
2023/24
27
FCSB Bukareszt
CFR 1907 Kluż-Napoka
Universitatea Krajowa
18
Florinel Coman (FCSB Bukareszt) Philip Otele (CFR 1907)
16 klubów, 2 rundy
Statystyka
Klasyfikacja według klubów
W dotychczasowej historii Mistrzostw Rumunii na podium oficjalnie stawało w sumie 54 drużyn. Liderem klasyfikacji jest FCSB (Steaua) Bukareszt, która zdobyła 27 tytułów mistrzowskich.
Stan po zakończeniu sezonu 2023/24
Lp.
Klub
Miejsca na podium
Zwycięskie sezony
1.
FCSB Bukareszt
27
20
9
1951, 1952, 1953, 1956, 1959/60, 1960/61, 1967/68, 1975/76, 1977/78, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88, 1988/89, 1992/93, 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1996/97, 1997/98, 2000/01, 2004/05, 2005/06, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2023/24
2.
Dinamo Bukareszt
18
20
10
1955, 1961/62, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1970/71, 1972/73, 1974/75, 1976/77, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1989/90, 1991/92, 1999/00, 2001/02, 2003/04, 2006/07
3.
CFR 1907 Kluż-Napoka
8
1
3
2007/08, 2009/10, 2011/12, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2021/22
4.
Venus Bukareszt
8
0
2
1919/20, 1920/21, 1928/29, 1931/32, 1933/34, 1936/37, 1938/39, 1939/40
5.
UT Arad
6
1
1
1946/47, 1947/48, 1950, 1954, 1968/69, 1969/70
6.
Chinezul Timișoara
6
0
0
1921/22, 1922/23, 1923/24, 1924/25, 1925/26, 1926/27
7.
Universitatea Krajowa
4
6
11
1973/74, 1979/80, 1980/81, 1990/91
8.
Petrolul Ploeszti
4
3
4
1929/30, 1957/58, 1958/59, 1965/66
9.
Rapid Bukareszt
3
14
8
1966/67, 1998/99, 2002/03
10.
Ripensia Timișoara
3
1
2
1932/33, 1934/35, 1935/36, 1937/38
11.
Argeș Pitești
2
2
4
1971/72, 1978/79
12.
Colentina Bukareszt
2
1
2
1912/13, 1913/14
13.
Olympia Bukareszt
2
0
0
1909/10, 1910/11
14.
IC Oradea
1
2
1
1948/49
15.
Unirea Tricolor Bukareszt
1
1
2
1940/41
16.
Astra Giurgiu
1
1
1
2015/16
Prahova Ploeszti
1
1
1
1915/16
United Ploeszti
1
1
1
1911/12
19.
Colțea Braszów
1
1
0
1927/28
UDR Reșița
1
1
0
1930/31
Unirea Urziceni
1
1
0
2008/09
22.
Viitorul Konstanca
1
0
1
2016/17
23.
Farul Konstanca
1
0
0
2022/23
Oțelul Gałacz
1
0
0
2010/11
Româno-Americană Bukareszt
1
0
0
1914/15
26.
National Bukareszt
0
3
2
Bukarester FC
0
3
2
28.
Victoria Kluż-Napoka
0
3
1
29.
Politehnica Timișoara
0
2
5
30.
Vagonul Arad
0
2
3
31.
Sportul Studențesc Bukareszt
0
1
3
32.
Colțea Bukareszt
0
1
2
FC Braszów
0
1
2
FC Vaslui
0
1
2
35.
ASA Târgu Mureș
0
1
1
CFR Timișoara
0
1
1
Crișana Oradea
0
1
1
Jiul Petroszany
0
1
1
Pandurii Târgu Jiu
0
1
1
40.
ASA 2013 Târgu Mureș
0
1
0
Carmen Bukareszt
0
1
0
Gloria Arad
0
1
0
Jiul Lupeni
0
1
0
SG Sibiu
0
1
0
45.
Victoria Bukareszt
0
0
3
Universitatea Kluż-Napoka
0
0
3
47.
Cercul Atletic Bukareszt
0
0
1
Banatul Timișoara
0
0
1
Câmpulung Moldovenesc
0
0
1
Corvinul Hunedoara
0
0
1
Electroputere Krajowa
0
0
1
Gloria Bistrița
0
0
1
Jahn Czerniowce
0
0
1
Mihai Viteazul Kiszyniów
0
0
1
Mureșul Târgu Mureș
0
0
1
Klasyfikacja według miast
Siedziby klubów: Stan po zakończeniu sezonu 2023/24.
Miasto
Liczba tytułów
Kluby
Bukareszt
62
FCSB (Steaua) (27), Dinamo (18), Venus (8), Rapid (3), Colentina (2), Olympia (2), Unirea Tricolor (1), Româno-Americană (1)
Timișoara
10
Chinezul Timișoara (6), Ripensia Timișoara (4)
Kluż-Napoka
8
CFR 1907 Kluż-Napoka (8)
Arad
6
UT Arad (6)
Ploeszti
Petrolul Ploeszti (4), United Ploeszti (1), Prahova Ploeszti (1)
Krajowa
4
Universitatea Krajowa (4)
Konstanca
2
Farul Konstanca (1), Viitorul Konstanca (1)
Pitești
Argeș Pitești (2)
Oradea
1
CA Oradea (1)
Braszów
Colțea Braszów (1)
Giurgiu
Astra Giurgiu (1)
Reșița
UDR Reșița (1)
Urziceni
Unirea Urziceni (1)
Gałacz
Oțelul Gałacz (1)
Uczestnicy
Jest 131 zespołów, które wzięło udział w 105 ligowych Mistrzostwach Rumunii, które były prowadzone od 1909/10 aż do sezonu 2024/25 łącznie. Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji.
Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 24/25.
77 razy: FCSB (Steaua) Bukareszt
75 razy: Dinamo Bukareszt
70 razy: Rapid Bukareszt
63 razy: Universitatea Kluż
52 razy: FC Brașov
49 razy: Petrolul Ploeszti
47 razy: Argeș Pitești
46 razy: Farul Konstanca
43 razy: Politehnica Timișoara
42 razy: FCM Bacău , Jiul Petroszany
38 razy: CS Universitatea Krajowa
36 razy: Sportul Studențesc Bukareszt
32 razy: Progresul Bukareszt
30 razy: CFR 1907 Cluj
29 razy: Oțelul Gałacz
24 razy: Politehnica Jassy
22 razy: Gloria Bystrzyca
21 razy: ASA Târgu Mureș , FC U Craiova 1948 1
18 razy: Bihor Oradea , CA Oradea , Ceahlăul Piatra Neamț , CSM Școlar Reșița
17 razy: Astra Giurgiu , Corvinul Hunedoara
16 razy: Gaz Metan Mediaș , Venus Bukareszt
14 razy: Juventus Bukareszt , FC Politehnica Jassy 2 , Unirea Tricolor Bukareszt
13 razy: Chinezul Timișoara , Victoria Kluż
12 razy: FC Botoșani , Pandurii Târgu Jiu
11 razy: CFR Timișoara , Gloria Arad , Olt Scornicești , Vagonul Arad
10 razy: Chimia Râmnicu Vâlcea , CS Târgu Mureș
9 razy: Crișana Oradea , FC Vaslui , Olimpia Satu Mare , Ripensia Timișoara , FC Voluntari
8 razy: Concordia Chiajna , Gloria Buzău , Inter Sybin , Sepsi Sfântu Gheorghe , Viitorul Konstanca
7 razy: Colentina Bukareszt , Dacia Unirea Brăila , FCM Baia Mare , FCM Târgoviște , Șoimii Sybin , UTA Arad
6 razy: Brașovia Braszów , Chindia Târgoviște , FC Hermannstadt , Olympia Bukareszt , Prahova Ploeszti
5 razy: ACS Poli Timișoara , ASA 2013 Târgu Mureș , Bukarester FK , Dunărea Gałacz , Electroputere Krajowa , Minerul Lupeni , Stăruința Oradea , Tricolor Ploeszti , Unirea Urziceni , Victoria Bukareszt
4 razy: Colțea Braszów , Colțea Bukareszt , Flacăra Moreni , Hermannstädter Turnverein , Mihai Viteazul Kiszyniów , CS Mioveni , United Ploeszti
3 razy: Academica Clinceni , CAM Timișoara , Dacia Vasile Alecsandri Gałacz , Dragoș Vodă Czerniowce , Foresta Fălticeni , Makkabi Czerniowce , Mureșul Târgu Mureș , Phoenix Baia Mare , Polonia Czerniowce , Unirea Alba Iulia
2 razy: CA Câmpulung Moldovenesc , Cercul Atletic Bukareszt , Ciocanul Bukareszt , Concordia Jassy , Craiovan Krajowa , FC Craiova , FC Onești , Fulgerul CFR Kiszyniów , Gloria CFR Gałacz , Metalul Câmpia Turzii , Oltenia Krajowa , Oltul Slatina , Rocar Bukareszt , Siderurgistul Gałacz , Voința Sybin
1 raz: Avântul Reghin , Banatul Timișoara , Carmen Bukareszt , CSM Suczawa , CFR Braszów , Clubul Gimnastic Târgu Mureș , Corona 2010 Braszów , Dunărea Călărași , CS Otopeni , CS Turnu Severin , Dermata Kluż , Educația Fizică Bukareszt , Excelsior Bukareszt , Ferar Kluż , Generala Krajowa , Hakoah Czerniowce , Înțelegerea Oradea , Internațional Curtea de Argeș , Juventus Bukareszt , Metalochimic Bukareszt , Mica Brad , Româno-Americană Bukareszt , Săgeata Năvodari , Societatea de Gimnastică Arad , Societatea Sportivă Sybin , UM Timișoara , Unirea Slobozia Unirea Slobozia , Uniunea Sportivă Bukareszt , Victoria Brănești , Victoria Jassy , Viitorul Bukareszt , Vulturii Textila Lugoj .
Uwagi:
1 FC U Craiova 1948 rozgrywała mecze jako FC Universitatea Krajowa .
2 FC Politehnica Jassy rozgrywała mecze jako CSMS Jassy , CSM Politehnica Jassy .
Zobacz też
Przypisy
↑ Romania – List of Final Tables – RSSSF .
↑ Obecnie klub występuje pod nazwą Rapid Bukareszt .
↑ Od 1966 roku Știința Timișoara występowało pod nazwą Politehnica Timișoara .
↑ Obecnie klub występuje pod nazwą FCSB Bukareszt .
↑ Obecnie klub występuje pod nazwą Petrolul Ploeszti .
↑ Od 2007 roku klub występuje pod nazwą Progresul Bukareszt .
Bibliografia
Mistrzostwa w piłce nożnej mężczyzn w krajach Europy (
UEFA )
Funkcjonujące
Nieistniejące
↑ Mistrzostwa prowadzone przed powstaniem UEFA.