Share to: share facebook share twitter share wa share telegram print page

Eparhija zvorničko-tuzlanska

Eparhija zvorničko-tuzlanska
Srpska pravoslavna crkva
Osnovne informacije
Država Bosna i Hercegovina
Sjedište Bijeljina
Broj parohija 142
Zvanična stranica http://eparhijazt.com/
Arhijerej
Čin arhijereja Episkop
Titula arhijereja Episkop zvorničko-tuzlanski

Eparhija zvorničko-tuzlanska je eparhija Srpske pravoslavne crkve.

Sjedište eparhije se nalazi u Tuzli — izmješteno u Bijeljinu. Takođe, saborna crkva eparhije više nije u Tuzli, već je trenutno u izgradnji u Zvorniku.

Prostiranje

Zvorničko-tuzlanska eparhija zahvata područje sjeveroistočne Bosne, kojim je na prelazu iz 13. u 14. vijek upravljao srpski kralj Stefan Dragutin. Prema predanju i očuvanim crkvama i manastirima, on je mnogo doprinio utvrđivanju pravoslavne vjere u ovom dijelu Bosne. „Bosanski“ episkop Vasilije, koji se 1293. nalazio u kraljevoj deputaciji upućenoj u Veneciju, u vezi sa ženidbom njegovog sina Vladislava, svakako je bio episkop onog dijela Bosne kojim je upravljao kralj Dragutin.

Sjedište Zvorničko-tuzlanske eparhije je privremeno u Bijeljini, do povratka u Tuzlu. Eparhija ima 6 namjesništava sa 142 parohije i 106 aktivnih sveštenika.[1]

Istorijat

Sredinom 15. vijeka, u vrijeme Brankovića, sjedište pravoslavnog episkopa za područje Bosne bilo je u Srebrenici. Pošto je pod Turcima Zvornik dobio veći značaj, kao sjedište Sandžaka, u Zvorniku je utvrđeno i sjedište episkopa, a njegova teritorija se prostirala na obje strane Drine. Tek početkom 18. vijeka mjesta sa desne strane rijeke Drine potpašće pod upravu Valjevske i Užičke eparhije.

Postanak Zvorničke eparhije

Manastir Tavna u selu Banjica, crkvena opština Bijeljina.

Godina 1463, kada su Turci zauzeli kraljevsku prestonicu Bobovac i u Ključu uhvatili i pogubili posljednjeg bosanskog kralja Stefana Tomaševića, smatra se godinom pada Bosne pod tursku vlast. Međutim, osvajanje Bosne bio je duži proces. Turci su decenijama otkidali dijelove bosanske teritorije. Vrhbosna (Sarajevo) i Hodidjed su bili pod turskom vlašću već od 1435. godine. Od 1411. do 1463, Srebrenica je bila jedanput ugarska (u početku), pet puta srpska, četiri puta bosanska i tri puta turska. Kroz sjeveroistočni dio Bosne, kojim su ranije upravljali srpski despoti kao vazali ugarskog kralja, Turci su 1463, prilikom pada Bosne, samo prošli, da bi se već 1464. povukli, te je ovo područje opet došlo pod Ugarsku kao Srebrenička banovina (po tvrđavi Srebreniku). Ta banovina će konačno pasti pod Turke tek 1512, dakle nešto prije Beograda (1521) i sudbonosne Mohačke bitke (1526), koja će otvoriti put Turcima do više Budima.

Manastir Ozren kod Petrova.

U vrijeme turskih osvajanja, kada je nestalo Srebreničke mitropolije, vjerovatno je onaj dio koji je potpao pod Turke pripao ariljskom mitropolitu, a onaj koji je ostao pod ugarskom vlašću ušao je u sastav Sremske eparhije. Padom pod Turke, krajem 15. i u prvim decenijama 16. vijeka, ušla je u sjeveroistočna Bosna i Mačva u sastav nove, Zvorničke eparhije, koja se teritorijalno poklapala sa Zvorničkim sandžakom i imala sjedište u Zvorniku kao sjedištu tog sandžaka. U sastav te eparhije ulazili su krajevi između rijeke Bosne, Save, Spreče i planine Majevice, a na desnoj obali Drine cijelo Podrinje i Brvenički kadiluk, a od 1528. do 1533. i Mačva.

Prva nesigurna vijest o zvorničkom mitropolitu je iz 1488, a prve pouzdane vijesti o ovoj eparhiji i njenim episkopima potiču iz vremena kad je smederevski episkop Pavle pokušao da u Pećkoj patrijaršiji zavede normalno organizaciono stanje (1528—1541). Uz njega se u tom pokretu isticao i zvornički mitropolit Teofan, koga je Pavle i hirotonisao, a ohridski sabor 1532. odlučio od crkve zajedno sa Pavlom, pa i čak i prokleo. Međutim, oni se na to nisu obazirali, već su i dalje vršili svoju dužnost, tako da novi episkop zvornički Domentijan, koga je ohridski arhiepiskop sa svojim saborom izabrao na mjesto Teofana, i koji je učestvovao na saboru u osudi Teofanovoj, nikad nije ni došao u Zvornik. Tako je bilo i sa Teodosijem, koga je ohridski sabor postavio za smederevskog episkopa umjesto svrgnutog Pavla. Teofan je ostao na zvorničkoj katedri do 1541. kad ga je novi ohridski sabor ponovo osudio zajedno sa Pavlom Smederevskim, Neofitom Lesnovskim i Pahomijem Kratovskim. Ne zna se koliko se Teofan poslije toga zadržao na katedri u Zvorniku, ali se zna da se on kasnije spominjao kao srpski arhiepiskop. U Sopoćanskom pomeniku, upisan on je među srpskim patrijarsima između Pavla i Makarija.

O crkvenom životu u Zvorničkoj eparhiji u vrijeme episkopa Teofana ne zna se ništa konkretno. Kada se zna da su u to vrijeme izdavane naredbe turskih vlasti o rušenju crkava koje nisu stare ni podignute na mjestima starih bogomolja, teško je pretpostaviti da je vrijeme episkopa Teofana bilo vrijeme veće graditeljske aktivnosti. Ipak, prema jednom fragmentarno sačuvanom natpisu u manastiru Papraći, izgleda da je ova velika crkva bila obnavljana i živopisana u vrijeme (Teo)fana prv(ago) episkopa zvorničkog. To nam ujedno kazuje da je Teofan bio prvi episkop pod Turcima kreirane Zvorničke eparhije i da je manastir Papraća, udaljen svega dvadesetak kilometara od Zvornika, bio tada pod jurisdikcijom zvorničkog episkopa, dok je kasnije, sve do 1941, bila u sastavu Dabrobosanske mitropolije, da bi tada opet pripala Zvorničko-tuzlanskoj eparhiji.

Zvornička eparhija u obnovljenoj Pećkoj patrijaršiji

Crkva Pokrova Presvete Bogorodice u selu Tutnjevac, Crkvena opština Ugljevik.

Obnova Pećke patrijaršije (1557) predstavljala je normalizovanje organizacionog poretka u Srpskoj crkvi pod Turskom vlašću. Tu je prije svega spadalo uredno popunjavanje eparhija episkopima i osnivanje novih eparhija u krajevima koje su Turci osvojili sa nebosanske strane Save i Dunava, jer su tamo ojačala srpska naselja usljed emigracije i kolonizacije. Tada je normalizovano stanje i u Zvorničkoj eparhiji koju su sačinjavale Sokolska nahija, Jada i Mačva na desnoj strani Drine, a na lijevoj nahije, odnosno kadiluci: Srebrenica, Zvornik, Bijeljina, Soli (Tuzla) i Gračanica. Donja Spreča je sve do 19. vijeka bila sjeverna granica Maglajskog sreza u sastavu Bosanskog (sarajevskog) sandžaka, pa su i sva sela oko planine Ozrena, i sam manastir Ozren, pripadali Sarajevu, a u crkvenom pogledu sve do 1896. i Dabrobosanskoj eparhiji.

Episkope je birao pećki patrijarh sa svojim sinodom, a od sultana su dobijali berat u kome su bile naznačene i episkopove obaveze prema državi kao i njihove povlastice i prava u vršenju crkvene vlasti. Prvi zvornički episkop u obnovljenoj Patrijaršiji bio je mitropolit Pavle, koji se pominje 1561. i 1576. godine. Za neke od kasnijih episkopa znaju se samo djelimično godine u kojima su upravljali ovom eparhijom, a za neke se znaju samo imena, upisana u crkvenim pomenicima.

Odmah po obnovljenju Patrijaršije, kada je patrijarh Makarije dobio od sultana dozvolu (ferman ili hatišerif) da se mogu graditi i obnavljati crkve, zahvatio je opšti elan i Zvorničku eparhiju. Već 1559. kaluđeri Genadije i Arsenije sa igumanom Pajsijem su obnovili crkvu manastira Tronoše na starom crkvištu, Zograf Longin (1577—1578) je slikao ikone u Lovnici, koju će 1608. iguman Prohor dati da se živopiše. Pop Jakov, kasniji iguman Joakim, je obnovio manastir Ozren 1587, a 1609. doveo zografa popa Strahinju i još jednog vrsnog zografa koji su živopisali cijelu crkvu. U to vrijeme je obnovljen manastir Tavna, a u Petkovici i Radovašnici su se prepisivale knjige. Podizane su crkve i po selima, ali kako su one bile mahom od drveta, većinom su stradale u burnim vremenima, turskim represalijama i osvetama. Karakteristično je da su crkve bile rijetke u gradovima, jer su se u njima nastanjivali Turci, koji nisu u svojim naseljima trpjeli hrišćanske bogomolje. U Srebrenici, koja je nekad imala više pravoslavnih crkava, sad nije bilo nijedne. Čak ni Zvornik, u kome je sjedište episkopa, iako ima episkopski dvor, nije imao prave crkve, kao što je nije imala ni susjedna episkopska rezidencija u Valjevu, gdje se čak početkom 18. vijeka bogosluženje vršilo u jednoj sobi u domu bivšeg egzarha Visariona. Seoski svještenici su vršili sveštenoradnje po domovima svojih parohijana, a povremeno, u određene praznične dane, odlazili su zajedno s narodom u obližnje manastire radi bogosluženja i pričešća. Vuk Karadžić je to slikovito prikazao opisujući svoj kraj i narodne običaje u njemu.

Zvornička eparhija nije uvijek bila popunjena, i u vremenu kad nije imala svog episkopa njom su upravljala susjedni episkopi, mahom ariljski. Od kraja 17. vijeka pa do ukidanja Pećke patrijaršije (1776), svakako usljed velikih austrijsko-turskih ratova (1683—1699; 1716—1718; 1737—1739), Zvornička eparhija nije bila popunjavana, odnosno ne pominju se njeni posebni mitropoliti. U to vrijeme pominju se mnogi ariljski episkopi, od kojih se neki, pored ostalih naziva, zovu i zvorničkim. Pred kraj ovog perioda ovom eparhijom su upravljali dabrobosanski mitropoliti Gavrilo Mihajlović, zatim Pajsije valjevski „i sandžaka zvorničkog“ i njegov nasljednik Teodisije, dok je u vrijeme ukidanja Pećke patrijaršije (1766) zvornička eparhija bila ujedinjena sa užičkom. Zato se zvornički episkop ne spominje među onim episkopima koji su potpisali prijedlog za ukidanje Patrijaršije, ni među onima svrgnutim koji su za mitropolita crnogorskog Save tražili njeno ponovno uspostavljanje. Međutim, ona se i dalje vodila kao samostalna eparhija i poslije ukidanja Patrijaršije i Porta ju je opteretila najvećim porezom, od 16.500 akči, dok su sve ostale srpske eparhije pod Turcima davale manje: raško-prizrenska 9.000, skopska 5.000, samokovska 6.300, niška 7.000, ćustendilska 4.200, hercegovačka 9.000, beogradska 15.000, bosanska 15.500 i užička 12.000 akči.

Crkva svete Petke Paraskeve u Ugljeviku.

Ovaj danak, koji je trebalo da se skupi i preda sultanu, ubirali su svještenici i eparhijski službenici, a u kritičnim situacijama išli su uz narod i episkopi, pa i sami patrijarsi. U pogledu ličnih obaveza sveštenika prema turskim lokalnim i centralnim vlastima nije se uvijek i svagdje postupalo jednako. Negdje su sveštenici plaćali glavarinu (džiziju) i druge poreze i desetinu u žitu, a negdje su bili oslobođeni, bar djelimično. Veliki iznosi plaćani su za episkopske berate (sultanske ukaze o postavljenju), a pošto je svaki berat važio samo za života onog sultana koji ga je izdao, morala se ova suma, ili veća, plaćati kod svake promjene na prijestolu kao da episkop ranije i nije imao berat. U krajnjoj liniji sve je to išlo na teret naroda od koga je sveštenstvo moralo da sakupi potrebnu sumu. Iako su porezi bili uglavnom regulisani propisima carskih vlasti, ipak je na terenu bilo mnogo zloupotreba: zakoni nisu uvijek poštovani, vjerski fanatizam bivao je neobuzdan, samovolja nije znala za mjeru, te su nameti određivani po volji onih kojima su pripadali i narod je sve više siromašio. Korišćeni su razni slučajevi da bi se moglo manastiru ili sveštenom licu, pa i svetovnjaku, odrediti kazna ili otkup, pa kada ne bi mogao da plati, prodavana mu je imovina ili je sam prodavan u ropstvo. Tako su prodavani i pojedini manastiri kad ne bi mogli da plate određeni otkup, ali za takav slučaj se ne zna u Zvorničkoj eparhiji.

Crkve i manastiri su naročito stradali u ratnim vremenima. Manastir Tavna je stradao već pri turskom osvajanju Bosne, ali je obnovljen u drugoj polovini 17. vijeka da bi opet stradao za vrijeme Prvog srpskog ustanka. Manastir Ozren je za vrijeme velikog austrijsko-turskog rata krajem 17. vijeka razoren, a kaluđeri pobijeni; Papraća je 1717. postala zapuštena, kao i Lovnica, manastir Stuplje je 1691. izgorio i konačno opustošen, Liplje je 1696. gorilo, a preživjeli kaluđeri prebjegli u slavnosku Orahovicu itd.

Narod i sveštenstvo dijelili su zajedničku sudbinu u oskudici i potištenosti. Zato je svještenstvo, parohijsko i manastirsko, bio jedini faktor u životu naroda koji je djelovao ublažavajuće, iskreno, sapatnički. Ljubav tog, za naše pojmove slabo kulturnog, sveštenstva prema svojoj pastvi naročito se ogledala u vremenima borbe za slobodu ili snošljiviji život pod Turcima. Nema nijedne bune ni ustanka u čijem vođstvu nije bio poneki svještenik.

Zvorničko-tuzlanska eparhija u obnovljenoj Srpskoj patrijaršiji

Tokom Drugog svjetskog rata, na području zvorničko-tuzlanske eparhije izvršen je pravi duhovni genocid. Mučki je postradalo 36 sveštenika i dva kaluđera. Tokom ratnih godina, porušeno je 17 a oštećeno 37 srpskih pravoslavnih hramova. Uništen je jedan manastir i 25 parohijskih domova (10 je minirano, a 15 spaljeno). Pored navedenog, još 20 raznih crkvenih objekata je znatno oštećeno. Uništene su 62 crkvene arhive, a 49 crkveno-opštinskih i manastirskih biblioteka je zauvijek nestalo.

Najveći broj srpskih pravoslavnih hramova u ratu u Bosni i Hercegovini (1991—1995) stradao je na području zvorničko-tuzlanske eparhije. Srpske svetinje ovog vladičanstva podjednakom žestinom razarali su muslimanske i hrvatske snage. Srušeno je 38 crkava, a 60 je teško oštećeno. Jedan manastir je takođe znatno oštećen. Porušen je 31, a oštećeno 19 parohijskih objekata i drugih crkvenih zdanja.

Arhijereji zvornički i zvorničko-tuzlanski

Hram Svetog Nikole u Miloševcu.
  • Vasilije, episkop bosanski (1293)
  • Teofan, episkop zvornički (1532—1541)
  • Mitropolit Pavle (...1561, 1576...)
  • Mitropolit Georgije
  • Mitropolit Teodisije (...1601—1602...)
  • „Vladika“ Gavrilo (umro 1627)
  • Mitropolit Konstantin (1629)
  • Mitropolit Luka
  • Mitropolit Venijamin
  • Mitropolit Isaija
  • Mitropolit Ananija (1674)
  • Mitropolit Gerasim
  • Mitropolit Grigorije (1767—1773)
  • Mitropolit Gerasim (...1776—1804)
  • Mitropolit Joanikije (1804—1807)
  • Mitropolit Evgenije (1807/8)
  • Mitropolit Gavrilo „Hromi“ (1808—1837)
  • Mitropolit Kiril (1837—1848)
  • Mitropolit Agatangel (1848—1858)
  • Mitropolit Dionisije I (1861—1865)
  • Mitropolit Dionisije II (1865—1891)
  • Arhimandrit Aleksandar (Simić) (1891—1892)
  • Mitropolit Nikolaj (Mandić) (1892—1897)
  • Mitropolit Grigorije (Živković) (1897—1909)
  • Mitropolit Ilarion (Radonić) (1910—1921)
  • Episkop Nektarije (Krulj) (1929—1955)
  • Episkop Longin (Tomić) (1955—1977)
  • Episkop Vasilije (Kačavenda) (1978—2013)
  • Episkop Hrizostom (Jević) (2013-2017)
  • Episkop Fotije (Sladojevic) (od 2017)[1]

Manastiri

Arhijerejska namjesništva

  • Arhijerejsko namjesništvo Bijeljinsko u Bijeljini
  • Arhijerejsko namjesništvo Brčansko u Brčkom
  • Arhijerejsko namjesništvo Derventsko u Derventi
  • Arhijerejsko namjesništvo Dobojsko u Doboju
  • Arhijerejsko namjesništvo Zvorničko u Zvorniku
  • Arhijerejsko namjesništvo Tuzlansko u Tuzli

Vanjske veze

Literatura

  • „Srpska pravoslavna eparhija zvorničko-tuzlanska – Šematizam“, Grupa autora, Tuzla, 1977. godine.

Reference

  1. „Svetosavlje. org, „Pregled eparhija Srpske pravoslavne vere“”. Arhivirano iz originala na datum 2011-11-28. Pristupljeno 2012-06-26. 

Read other articles:

German military transport ship which sank in 1945; former cruise ship Wilhelm Gustloff as a hospital ship, before being converted into an armed military transport. Docked in Danzig, 23 September 1939. History Germany NameWilhelm Gustloff NamesakeWilhelm Gustloff Owner German Labour Front (Deutsche Arbeitsfront) OperatorHamburg Süd Port of registryHamburg, Germany BuilderBlohm & Voss Cost25 million ℛ︁ℳ︁ Yard number511 Laid down1 August 1936 Launched5 May 1937 Comple...

 

Administración de Óscar Arias (2006-2010) AutoridadesVicepresidentes (1° gobierno) Jorge Manuel Dengo ObregónVictoria Garrón OrozcoVicepresidentes (2° gobierno) Laura Chinchilla MirandaKevin Casas ZamoraMinistro de la Presidencia (ambas admin) Rodrigo Arias SánchezDatos GeneralesElegido primera vez Elecciones presidenciales de Costa Rica de 1986Legislatura Período legislativo de 1986 a 1990 de Costa Rica1° toma de mando 1 de mayo de 19861° fin del mandato 30 de abril de 1990Gobierno...

 

Batalyon Artileri Pertahanan Udara 12/Satria Bhuana PrakasaLambang Yonarhanud 12/Satria Bhuana PrakasaDibentuk15 Februari 2016NegaraIndonesiaCabangArhanudTipe unitSatuan Bantuan TempurPeranPasukan Artileri UdaraBagian dariKodam II/SriwijayaMarkasPangkalan Balai, Kabupaten Banyuasin, Sumatera SelatanJulukanYonarhanud 12/SBPMotoSatria Bhuana PrakasaBaretCoklatMaskotKakatua Jambul KuningUlang tahun19 NovemberTokohKomandan saat iniLetkol Arh Agus Prijambodo, S.Sos. (2022 - Sekarang) Batalyon Arti...

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (أبريل 2019) لوري أوغيلفي معلومات شخصية الميلاد 31 مايو 1877  الوفاة 18 يناير 1927 (49 سنة)   مواطنة أستراليا  الحياة العملية المدرسة الأم كلية سكوتش، ملبورن  [لغات أ�...

 

Ngoại giao khẩu trang của Đài Loan đề cập tới việc trao đổi khẩu trang giữa Đài Loan và các quốc gia khác nhằm giúp ứng phó đại dịch COVID-19. Bối cảnh Tổng thống Đài Loan Thái Anh Văn tới thăm một nhà máy sản xuất khẩu trang Sau khi dịch COVID-19 bùng phát, nhu cầu về khẩu trang trên toàn thế giới tăng vọt. Vào cuối tháng 1 năm 2020, chính phủ Đài Loan thực hiện một loạt các quyết đị...

 

Gránulos de polietileno lineal de baja densidad (LLDPE). El polietileno lineal de baja densidad (LLDPE) es un polímero sustancialmente lineal (polietileno), con un número significativo de ramificaciones cortas, comúnmente hecho por copolimerización de etileno con olefinas de cadena más larga. El polietileno lineal de baja densidad difiere estructuralmente del polietileno de baja densidad convencional (LDPE) debido a la ausencia de ramificación de cadena larga. La linealidad de LLDPE re...

Islam menurut negara Afrika Aljazair Angola Benin Botswana Burkina Faso Burundi Kamerun Tanjung Verde Republik Afrika Tengah Chad Komoro Republik Demokratik Kongo Republik Kongo Djibouti Mesir Guinea Khatulistiwa Eritrea Eswatini Etiopia Gabon Gambia Ghana Guinea Guinea-Bissau Pantai Gading Kenya Lesotho Liberia Libya Madagaskar Malawi Mali Mauritania Mauritius Maroko Mozambik Namibia Niger Nigeria Rwanda Sao Tome dan Principe Senegal Seychelles Sierra Leone Somalia Somaliland Afrika Selatan ...

 

American baseball player (born 1996) Baseball player Joe RyanMinnesota Twins – No. 41PitcherBorn: (1996-06-05) June 5, 1996 (age 27)San Francisco, California, U.S.Bats: RightThrows: RightMLB debutSeptember 1, 2021, for the Minnesota TwinsMLB statistics (through 2023 season)Win–loss record26–19Earned run average4.05Strikeouts378 Teams Minnesota Twins (2021–present) Medals Men's baseball Representing  United States Olympic Games 2020 Tokyo Team Joseph Philip Rya...

 

The FIL European Luge Championships 2000 took place in Winterberg, Germany for the third time having hosted the event previously in 1982 and 1992. The team event format was reduced to one run each in men's doubles, men's singles, and women's singles for the total time. Medalists Event Gold Silver Bronze Men's singles[1] Jens Müller Germany 1:50.273 Georg Hackl Germany 1:50.512 Armin Zöggeler Italy 1:50.570 Women's singles[2] Sylke Otto Germany 1:29.008 Si...

Ben Yehuda Street, Jerusalem bombings Car bomb explosion on Ben Yehuda Street, Jerusalem, February 22, 1948 A series of attacks were perpetrated or ordered by Palestinian Arabs, some of them acting as suicide bombers, on Jewish targets in Jerusalem's Ben Yehuda Street from February 1948 onwards. Ben Yehuda Street was a major thoroughfare. 1948 (49-58 killed) 1948 Ben Yehuda Street bombingLocationBen Yehuda Street, JerusalemDateFebruary 22, 1948TargetPedestrian shopping mallAttack typecar bomb...

 

One of the five admiralties of the Dutch Republic The Friso, a ship of the Frisian Admiralty The Admiralty of Friesland or Frisian Admiralty (Dutch: Admiraliteit van Friesland or Friese Admiraliteit; West Frisian: Fryske Admiraliteit) was one of the five Dutch admiralties of the Dutch Republic. Set up on 6 March 1596, it was dissolved in 1795 during the reforms by the Batavian Republic. Destruction of the admiralty archives Few sources on the Frisian Admiralty survived. The entire archive on ...

 

Pseudo-Polynesian decor and themes Tiki culture1933–presentA typical Tiki mugLocationUnited States Tiki culture is an American-originated art, music, and entertainment movement inspired by Polynesian, Melanesian, and Micronesian cultures. Inspired by Oceanian art, influential cultures to Tiki culture include Australasia, Melanesia, Micronesia, Polynesia, the Caribbean Islands, and Hawaii. The name comes from Tiki, the Māori name for the first human, often represented in the form of hei-tik...

Pulau FanildoPulau FanildoPulau FanildoPulau Fanildo (Papua wilayah Indonesia)GeografiLokasiAsia TenggaraKoordinat0°56′13″N 134°18′20″E / 0.937018°N 134.305582°E / 0.937018; 134.305582Koordinat: 0°56′13″N 134°18′20″E / 0.937018°N 134.305582°E / 0.937018; 134.305582KepulauanKepulauan MapiaPemerintahanNegaraIndonesiaProvinsiProvinsi PapuaKabupatenKabupaten SupioriInfo lainnyaZona waktuWIT (UTC+09:00) Pulau Fanildo adalah pu...

 

Tokyo International University東京国際大学Tokyo International University is one of Japan's most international institutions of higher learningFormer nameInternational College of Commerce (国際商科大学 Kokusai Shōka Daigaku)MottoNurturing truly international-minded peopleTypePrivateEstablished1965FounderTaizō KanekoReligious affiliationnonsectarianChancellorNobuyasu KurataAdministrative staff400Students6,500[1]Address1-13-1 Matoba-Kita, Kawagoe-shi, Saitama, 350-1197, Kawa...

 

Entrance of the madrasa Madrasa Al Khaldounia or simply Khaldounia (Arabic: الخلدونية) is the first modern school founded in Tunisia on December 22, 1896. The madrasa is a good example of democracy, as all its members and presidents were elected. It was a free, public and laic institution. For years, it published regularly a review to facilitate Franco-Tunisian exchanges. Nowadays, it is a bilingual library attached to the National Library of Tunisia. History Khaldounia class in 1908...

State with extensive power or influence over much of the world This article is about the geographic and political term. For the fictional superhuman abilities, see Superpower (ability). For other uses, see Superpower (disambiguation). Superpower describes a state or supranational union that holds a dominant position characterized by the ability to exert influence or project power on a global scale.[1][2][3] This is done through the combined means of economic, military,...

 

ES5 redirects here. For the 5th edition of ECMAScript, see ECMAScript § 5th Edition. Logo for EarthStation 5 as used on the EarthStation 5 website. Earth Station 5 (ES5) was a peer-to-peer network active between 2003 and 2005, operated by a company of the same name. The user client application also shared this name. Earth Station 5 was notable for its strong, if overstated, emphasis on user anonymity, and for its bold advocacy of piracy and copyright infringement. ES5's highly antagonis...

 

Historical home of US President Rutherford B. Hayes United States historic placeSpiegel Grove (Rutherford B. Hayes Summer Home)U.S. National Register of Historic PlacesU.S. National Historic Landmark Show map of OhioShow map of the United StatesInteractive map showing the location for Spiegel GroveLocationFremont, OhioCoordinates41°20′29″N 83°07′48″W / 41.34139°N 83.13000°W / 41.34139; -83.13000Area25 acres (100,000 m2)[2]Built1873ArchitectSard...

This article relies excessively on references to primary sources. Please improve this article by adding secondary or tertiary sources. Find sources: Animation Writers Caucus Animation Writing Award – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (October 2022) (Learn how and when to remove this template message) Annual award given to a member of the Writers Guild of America, West The Animation Writers Caucus Animation Writing Award is a special award giv...

 

American professional football team in Los Angeles, California, from 1982 to 1994 Los Angeles RaidersEstablished 1982Ended 1994Played in Los Angeles, CaliforniaHeadquartered in El Segundo, California Los Angeles Raiders wordmarkWordmarkLeague/conference affiliations National Football League (1982–1994) American Football Conference (1982–1994) AFC West (1982–1994) UniformTeam colorsSilver, black   Fight songThe Autumn WindPersonnelOwner(s)Al Davis (1982–1994)General manag...

 
Kembali kehalaman sebelumnya